Opera na cestách se zastaví v Lužánkách

08.10.2014 14:10

    Stane se tak už v neděli 12. října 2014 od 13 do 18.30 hodin, kdy občanské sdružení Opera na cestách uvede v brněnském parku Lužánkách, v tamním Středisku volného času Lužánky a v nedalekém Památníku Leoše Janáčka ve Smetanově ulici, open air zábavný a vzdělávací projekt pro děti i dospělé Liščí stopou. Připravilo ho k 90. „narozeninám“ opery Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky, připadajícím na 6. listopadu.

    Představitelé sdružení Patricie Částková, Jana Janulíková, Tomáš Pilař a Šárka Motalová na dnešním setkání s novináři připomněli, že málokteré operní dílo je tak úzce spojováno s konkrétním městem jako je Bystrouška spojena s Brnem a nedalekými Bílovicemi nad Svitavou, které už v předmnichovské republice bývaly oblíbeným výletním místem Brňanů a letním sídlem řady českých umělců. Zdůraznili, že chtějí připomenout nejen premiéru světoznámé opery, ale také další osobnosti, události a místa spojená se vznikem tohoto díla – vedle Janáčka jsou to spisovatel Rudolf Těsnohlídek, malíř Stanislav Lolek, režisér Ota Zítek, scénograf Eduard Milén a samozřejmě také Bílovice nad Svitavou. Zaměření není jen čistě na uměleckou stránku, neboť stejně jako skladatel se snažil zjistit při komponování opery něco ze života lišek, část projektu je věnována rovněž reálným předlohám díla – skutečným zvířecím obyvatelům moravských lesů.

    Návštěvníci nedělního programu budou na své cestě po liščí stopě plnit úkoly a seznamovat se s jednotlivými tematickými okruhy. Nejšikovnější z nich vyhrají ceny. Na závěr celého programu budou mít možnost zhlédnout animovanou verzi opery. Samozřejmě nebude chybět narozeninový dort pro lišku, která se osobně dostaví ho převzít.

    Občanské sdružení Opera na cestách se zrodilo v roce 2012 a jeho cílem je přivést operu do míst, která nemají operní divadlo v dosahu a rozšířit tak kulturní nabídku pro milovníky hudby a divadla v regionech. Klade důraz na vysokou uměleckou kvalitu provedení a inovativní dramaturgii. Angažuje renomované umělce a soubory, vyhledává mladé umělce a dává jim příležitost. Neodmyslitelnou součástí práce sdružení je nabídka vzdělávacích programů pro děti, mládež i dospělé.

    Na 20. prosince chystá workshop pro malé i velké diváky Barokní Vánoce s operou na brněnském hradu Špilberku a na červen příštího roku scénické ztvárnění kantát Georga Friedricha Händela Armida abandonata, La Lucrezia a Agrippina condotta a moire Tři ženy – tři osudy. Letos v září uvedla v rámci festivalu Hortus Magicus při otevření zrekonstruované Květné zahrady v Kroměříži operu Domenica Sarriho Didone Abbandonata. Na rok 2015 chystá několik zájezdů do Polska a na podzim ji hodlá uvést ve zrekonstruovaném barokním divadle ve Valticích.

BOHUMIL HLAVÁČEK

 

Foto: Petr Michl