Obrazy i verše Na Stopce

29.05.2014 19:55

    Jsou vernisáže, které se odehrávají slavnostně ve  významných galeriích, kde se tísní spousta známých tváří. Jsou i vernisáže, malé, nenápadné, komorní, na kterých se v malé kavárničce či vinárničce sejde hrstka přátel, která připije a pogratuluje jednomu z nich, tomu, který právě představuje něco málo ze svého díla.

    Taková neformální vernisáž proběhla 26. března na Gorkého ulici ve vinotéce Na Stopce. V nevelkém prostoru vystavil několik svých obrazů brněnský architekt a výtvarník Karel Holík (1931). Moc se jich sem nevydalo, bylo však, nač se dívat. Holíkova malba je geometrickou abstrakcí, harmonie linií a barev s uměřeností projevu evokuje klid a pohodu.

    Nahlédl jsem na internet, co se tam dovím o Stopce. – Návštěvníci si pochvalují dobré víno za dobrou cenu. Mohu potvrdit. Jeden z pisatelů ocenil také výstavy, a dodal s dnes módní generační intolerancí:

    „Jeden z mála podniků, kde se dá posedět, aniž by člověk pil nekvalitní sudovky, byl obklopen šedesátníky a poslouchal moravské lidovky.“

    Večer 26. března by chlapec nebyl spokojen. Na stopce při vernisáži, snad jen vyjma personálu, bylo šedesát plus nejmladšímu. Přes sklo okenní tabule jsem s trochou nostalgie hleděl na protější stranu ulice. V šedesátých letech tu býval slavný vysokoškolský klub. I díky tehdejší tamější atmosféře jsem rád, že jsem v těch letech byl mladý. Je to přitom jak včera, tak rychle se chlapče, stárne, ani se člověk nenaděje a je to tu.

    Jen na lidovky se nedostalo, do kláves zdatně bušil hudebník, též veterán, hrál Jaroslava Ježka, swing a hlasem chraplavě armstrongovským zazpíval jada, oh, jada. Vydařený, pěkný večer. Pár známých, obrázky, víno, hudba, svižná mladá obsluha…

    Básník Petr Moučka přednesl ze svých veršů, jak se mu vešly do malé knížečky samizdatem vydané a malířem Karlem Holíkem ilustrované. Malá vernisáž a knižní křest. Na Stopce.  (št)

 

Vlevo: Básník při přednesu svých veršů. – Vpravo: Malíř, který má ve zvyku nosit motýlka, obdržel vázanku.

Foto: Jaroslav Štěpaník