Obrázky pro radost

08.03.2017 19:45

    Ve středu 8. března 2017 se v Malé Královopolské Galerii v Brně konala vernisáž nové výstavy, nazvané Obrázky pro radost. Téměř 50 obrazů a několik dřevěných plastik pochází ze sbírky Spolku přátel naivního a amatérského umění. Návštěvníci výstavy mohou zhlédnout nejen díla českých, ale také finských, izraelských, slovenských, slovinských a rumunských umělců.

    Výstavu uvedla kastelánka Státního zámku v Lysicích Martina Rudolfová. Právě na zmíněném zámku se totiž pravidelně koná vždy v srpnu mezinárodní setkání naivních umělců, a to už od roku 2014. „Má to svoje opodstatnění, protože právě v Lysicích se narodil jeden z předních českých insitních umělců pan Jan Hruška. Umělci během setkání tvoří svá díla na zámeckém nádvoří, na zahradě a v renesančním salonku. Návštěvníci mohou přímo sledovat, jak poetická díla amatérští malíři a řezbáři vytvářejí,“ řekla mj. Martina Rudolfová.

    Vernisáže se zúčastnil i Ladislav Pukl, předseda Spolku přátel naivního a amatérského umění. Spolek vznikl rovněž v roce 2014. „Založili jsme ho proto, že v České republice se naivnímu umění nikdo koncepčně a dlouhodobě nevěnuje, což je velká škoda. Chceme podporovat a popularizovat naivní umění i jeho autory a vytvořit sbírku tohoto umění.“

    K výstavě, která potrvá do 26. března 2017, se ještě podrobněji vrátíme. Malá Králopovolská Galerie na Husitské ulici je otevřena každý všední den od 13 do 17.30 hodin.  (vr)

 

Jana Chroustová. Vlevo: Zámecká zahrada v Lysicích, vpravo: Insitní umělci u zámeckého skleníku v Lysicích.