Neúnavná Eva Šlapanská má pětaosmdesát

26.08.2020 13:50

    U žen by se neměl věk zveřejňovat, ale v případě této skvělé ženy to snad není žádné faux pas. Fakticky všichni lidé mající s provozováním i konzumováním kultury v Brně cokoli společného, ji znají, nebo o ní alespoň slyšeli, případně od ní něco četli či viděli v televizi. A vzhledem k její vitalitě je úvaha o věku naprosto zbytečná. Mohli byste jí hádat o dvacet i více let méně.

    Narodila se 5. září 1935 v Brně, vyrůstala a žije v Králově Poli. Ráda vzpomíná na hudebně zaměřené rodiče. Matka, absolventka konzervatoře, vyučovala hru na klavír a otec byl kromě svého povolání vysoce vzdělaný a erudovaný hudebník, hrál na klarinet. Sestra Marie-Babett je již léta nápovědkou v Janáčkově opeře.

    Recenzenti charakterizují paní Evu Šlapanskou jako neúnavnou organizátorku brněnského kulturního dění. Je publicistkou, autorkou televizních scénářů a také autorkou několika publikací o významných osobnostech našeho divadelního, hudebního, výtvarného i literárního prostředí. Je také dlouholetou členkou Syndikátu novinářů jižní Moravy.

    Od roku 1956 působila téměř 30 let na Janáčkově akademii múzických umění, kde dramaturgicky a organizačně zajistila více než 2500 koncertů a 3000 hudebně literárních pásem a vystoupení. Poznal jsem ji už před lety osobně prostřednictvím svého otce, pedagoga Janáčkovy akademie. Již tehdy měla v sobě neutuchající energii, elán a nakažlivý optimismus. Tyto vlastnosti neztratila. Do jejího tvůrčího života patří také recenze koncertů pro brněnské deníky i rozhlas, v někdejším Českém spisovateli organizovala komorní koncerty pro nemocnici U svaté Anny. Napsala a v roce 2001 vydala oceňovanou knihu Jak jsem je znala, kterou věnovala osobnostem brněnského divadla, hudby, literatury i výtvarného umění druhé poloviny 20. století. Milovníci divadla znají jejích pět publikací věnovaných jubilantům Mahenovy činohry. Je to krásné čtení, protože autorka se s herci zná, případně znala. Spolupracuje také s Janáčkovou operou, připravuje tam texty k jubileím operních umělců.

    Za jeden z vrcholů bohaté činnosti a za jeden z důkazů schopností Evy Šlapanské považuji úspěšnou snahu o oživení bohužel umlčené brněnské operety. Z její iniciativy a ve spolupráci se schopnými lidmi začalo od roku 2014 Nové operetní studio uvádět koncerty z děl nejznámějších operetních skladatelů. V roce 2015 byly v Redutě provedeny dva slavné operetní tituly: Na tý louce zelený od Járy Beneše a Bratránek z Batávie od Eduarda Künnekeho.

    Eva Šlapanská byla vícekrát oceněna. Obdržela stříbrnou medaili k 50. výročí JAMU, Cenu města Brna 2009 za žurnalistiku a publicistiku, pamětní medaili městské části Brno-Královo Pole 1999 a v roce 2013 Cenu Jihomoravského kraje za přínos v oblasti umění.
(tr)

 

Eva Šlapanská u svého piana v roce 2010. Foto Deník.cz, Tomáš Škoda