Naivní malíři vystavují v Malé Královopolské galerii

10.01.2019 18:40

    Po téměř půlroční přestávce se 9. ledna 2019 znovu otevřela Malá Královopolská galerie na Husitské ulici č. 1 v Brně. Příčinou této přestávky byla rekonstrukce, po jejímž ukončení mají výstavní prostory bezbariérový přístup. Rekonstrukci finančně zajistil Úřad městské části Brno-Královo Pole. Galerie se totiž nachází v předsálí jeho obřadní síně.

    První výstavu věnovalo umělecké sdružení Parnas naivním umělcům. Návštěvníci mohou zhlédnout kolekci 48 obrazů ze sbírky Spolku přátel naivního a amatérského umění. Není bez zajímavosti, že na většině obrazů jsou zachyceny různé podoby Státního zámku v Lysicích. Proč, to na vernisáži vysvětlila kastelánka zámku Martina Rudolfová: „Tato díla vznikla přímo v Lysicích. V loňském roce se tam konal už pátý ročník tradičního mezinárodního setkání naivních umělců. Volba lysického zámku není také náhodná. V Lysicích se totiž narodil Josef Hruška, jeden z nejznámějších českých naivních umělců.“

    O lysických setkáních hovořil také předseda Spolku naivních a amatérských umělců Ladislav Pukl, který výstavu koncipoval. Uvedl, že loňského setkání se zúčastnili umělci nejen z České a Slovenské republiky, ale také z Izraele, Finska, Rumunska a Slovinska.

    Obrazy, které můžete vidět v Malé Královopolské galerii, potěší oči i srdce. Jsou malovány s velkou představivostí, fantazií a podivuhodným smyslem pro barevnost. Krajiny oživují lidé v historických kostýmech i v současném oděvu. Mnozí umělci si pro výtvarné ztvárnění zvolili i pohádkové motivy. Kromě námětů z Lysic návštěvníky jistě zaujmou třeba vesnické výjevy Miroslava Potomy ze Slovenska, krajiny Marji Hamaldinen z Finska nebo Dušana Chaloupky z Brna.

    Výstava naivních umělců potrvá v Malé Královopolské galerii do 25. ledna. Je volně přístupná od pondělí do pátku, a to v době od 13.00 do 17.30 hodin.  (vr)

 

Vlevo: Zámek Lysice. – Vpravo: V zámecké zahradě.