Mimořádně prestižní divadelní festival těsně před startem

15.05.2019 17:35

    Divácky velmi oblíbený festival Divadelní svět Brno se letos uskuteční ve dnech 23. až 28. května. Tato prestižní a ojedinělá akce tak vstoupí do svého jubilejního desátého ročníku. Organizátoři festivalu lákají diváky na více než padesát pozoruhodných představení z celého světa a zároveň i na atraktivní téma. To zní – Evropský sen!

    Celý festivalový program bude podle členky realizačního týmu zodpovědné za marketing Evy Sedláčkové rozdělen do několika linií, díky nimž si na své přijdou diváci všech generací. Zájemci o divadelní umění budou ale zároveň často postaveni před nelehký úkol, a to vybrat si, kam jít a co si nenechat ujít. Divadelní svět Brno patří k nejprestižnějším divadelním festivalům u nás. Těží jak z výhodné polohy města Brna, tak i z unikátní spolupráce brněnských divadel.

    „Letošní ročník měl původně slavit a tematizovat třicet let, které letos uplynou od sametové revoluce. Dramaturgická rada festivalu však záhy naznala, že v časech zpochybňování myšlenky jednotné a otevřené Evropy je nezbytné i o domácích událostech a výročích přemýšlet v širším kontextu. Právě proto jsme se rozhodli vtisknout festivalu téma ´Evropský sen´,“ upřesňuje dramaturg Divadla Husa na provázku Martin Sládeček.

    „Do zahájení festivalu zbývá ještě několik dnů, tak ať se na ten týden se skvělým divadlem můžete pěkně připravit a začít se řádně těšit. Místo mého konkrétního doporučení si dovolím vyslovit přání, aby květen v Brně byl nejen jarní, rozkvetlý a veselý, ale také festivalový,“ říká Eva Sedláčková. Připomíná, že na festivalu  spolupracují jednotlivé brněnské divadelní scény – Národní divadlo Brno, Městské divadlo Brno, Centrum experimentálního divadla, Divadelní fakulta Janáčkovy akademie múzických umění a dětské divadlo Polárka.

    Diváci všech generací se tak letos mohou těšit na řadu pozoruhodných představení, vztahujících se ke zmíněnému tématu, nejen z Česka a Slovenska, ale také třeba z Belgie, Jihoafrické republiky, Jižní Koreje, Německa, Norska a Polska. Hrát se přitom nebude jen na uvedených scénách, ale také například v šapitó na Kraví hoře nebo ve známé Löw-Beerově vile. Z široké nabídky festivalu, jehož program je rozdělen hned do několika proudů, si vybere opravdu každý. K vidění budou nejen činoherní divadla předních evropských souborů, ale také představení pro rodiny s dětmi či přímo pro děti. Kromě toho Divadelní svět Brno nabídne také výjimečné produkce pohybového a tanečního divadla. Jednu zvlášť unikátní linii, která v nabídce českých divadelních festivalů nemá obdoby, nazvali organizátoři Evropa mimo Evropu. V rámci ní budou uvedena rovněž představení z Komorských ostrovů, Madagaskaru či z Martiniku.

KRISTIÁN CHALUPA