Milan Magni: Kdo je tady prezidentem?

03.05.2016 08:15

    Autor: Milan Magni
    Název: Kdo je tady prezidentem?
    Literární druh: próza
    Žánr: povídky
    Počet stran: 168
    Nakladatelství: Martina Magni
    Rok vydání: 2016

    Beletristický debut Milana Magniho je tvořen pěti volně uspořádanými povídkami, které mají autobiografické prvky s přesahem do iluzivnosti a fantasknosti.

    Potkávají se zde postavy  skutečné i fikční, míchá se realita s absurditou, je vytvářen koktejl chutí a barev.

    Er-formový vypravěč je kombinován s vypravěčskou perspektivou subjektivního vypravěče  autorova alter ega, který situace hodnotí, upřesňuje a vzniká tak další metarovina textu. Prostředí je tvořeno kulisami Brna, okolí Svatoslavi, ale také nostalgickými místy dětství na Vysočině.

    Banálnost je prokládána filozofickými úvahami a zdánlivá triviálnost se zakuklí a přetransformuje do závažné roviny. Vše balancuje na hraně, provokuje a nenechává čtenáře v poklidu.

    Autor ve svém literárním projevu nezapře malíře, prostřednictvím drobných detailů popisu a charakteristiky vytváří ucelený obraz postav, situací a dějů v knize zachycených. Citlivost pro přesnost vyjádření je znovu dráždivě kombinována s proudem řeči a myšlenek, které evokují mluvený projev.

    Všechny povídky jsou uvedeny předmluvou Mariana Pally, která umně koresponduje se závěrečnou povídkou a svým obsahem provokativně poukazuje na absurditu psaní jako takového.

TOMÁŠ JURIGA

 

Autor Milan Magni předčítá ze své nové knížky a uděluje autogramy prvním zájemcům.

Foto: Jaroslav Bobek