Výstava suchých pastelů a akvarelů potrvá do 30. listopadu 2015

Martin Hodek objevuje Tichý svět barev

Knihovna Jiřího Mahena Brno, pobočka Starý Lískovec, Kurská 1

13.10.2015 17:15

    Potkáváme se na výstavách jeho obrazů, ale – světe div se – ještě častěji na schůzkách Fanklubu brněnského hantecu. Martin Hodek, přáteli zvaný Růža, nechybí téměř na žádném „scuku“. Vždy přispěje dobrým vtipem, příjemnou náladou, bývá s ním spousta legrace…

    Narodil se 8. února 1949 v Praze. Vystudoval střední grafickou školu, obor grafické úpravy tisku. Věnoval se grafice v obalové tvorbě, aranžování, dekoratérství a výstavnictví. V letech 1965–1980 soukromě navštěvoval ateliéry akademických malířů Zdenky Landové a Kamila Lhotáka. A ještě něco bych o něm rád prozradil. Jeho pradědečkem byl akademický malíř Maxmilián Pirner (1854–1924). Zahleďte se pozorně do jeho obrazů. Vlohy pro výtvarné umění, geny zděděné po pradědečkovi, tam určitě jsou, na první pohled je to patrné. Nikdo mu to neodpáře.

    Martin Hodek pořádá společné prezentace se svými přáteli – sklářskými výtvarníky, často však vystavuje sám. Jeho práce jsme mohli vidět v několika pobočkách brněnské Knihovny Jiřího Mahena – v Kohoutovicích, Černovicích či Králově Poli, v Galerii Žlutý kopec i jinde. Vystavoval v Pelhřimově, Novém Boru, Telči, Berouně, Bohumíně a v německém Chemnitzu. V září přinesl své obrazy i na benefiční koncert Kamarádka, který uspořádal kytarista, zpěvák a hudební skladatel Roman Horký. Výtěžek z koncertu a aukce Hodkových obrazů byl věnován Petře Holé, postižené tragickou událostí.

    Už dlouho žije v Brně-Kohoutovicích. Není proto divu, že hodně jeho obrazů a kreseb je inspirováno právě brněnskými náladami a zákoutími. Na první pohled vám neunikne, že častým námětem jeho děl je zvláštní půvab Starého Brna a jeho okolí. Pracoval s technikou akvarelu, tempery, suché jehly, tužky a lavírované perokresby. V poslední době se věnuje převážně suchému pastelu, krepu a kresbě uhlem. Pro jeho akvarelové a temperové kresby je typické realistické pojetí a jednoduchost, s níž zachycuje děj či okolní prostředí. Rád maluje krajinu jižní Moravy, často zajíždí na Vysočinu, na Žďársko a Pelhřimovsko.

    Martin Hodek věnuje hodně času svým přátelům z brněnského Spolku nevidomých a zrakově postižených. Chodí za nimi, trpělivě jim vysvětluje, jak pracovat s nejrůznější výtvarnou a dekorativní technikou, učí je kreslit a malovat. A zároveň se učí on od nich: pokoře, lásce, touze po životě. Výtvarné a textilní práce „slepoušků“ – jak si mezi sebou důvěrně říkají – pod názvem Barevná tma jsme viděli letos v létě na samostatné výstavě v Brně-Králově Poli. Až do konce listopadu si je můžete prohlédnout v Městské knihovně v Hustopečích.

    Když dovolíte, v závěru krátkého zastavení s malířem Martinem Hodkem bych vás rád opět pozval do Mahenovy knihovny v Brně, tentokrát do její pobočky ve Starém Lískovci. Právě zde byla zpřístupněna Hodkova výstava suchých pastelů a akvarelů, příznačně nazvaná Tichý svět barev. Potrvá až do konce listopadu. Přijďte se podívat. Odpoutejte se alespoň na chvilku od věčného spěchu, který nás obklopuje. Zastavte se, popřemýšlejte, ponořte se spolu s autorem do pestrého světa barev. Možná objevíte místa, která důvěrně znáte, třeba je i každý den míjíte. Jen jste si jich v tom neustálém každodenním kolotoči zapomněli všimnout…

JAROSLAV BOBEK

 

Ukázky z tvorby brněnského malíře Martina Hodka.