Zastavení s brněnským nakladatelem PhDr. Karlem Kovaříkem:

Mám rád Brno a jižní Moravu

    Koupíte-li si na knižním trhu některou z obrazových publikací o jihomoravské metropoli, je docela možné, že vyšla v brněnském nakladatelství Littera. Reprezentativní publikace věnované našemu druhému největšímu městu, ale i celé jižní Moravě patří totiž k pilířům tohoto nakladatelského domu. Můžeme je bez nadsázky označit za poctivou a neokázalou propagaci jihomoravského regionu.

    Proč právě Brno? – ptáme se nakladatele PhDr. Karla Kovaříka. „V Brně žiji, mám ho rád a myslím, že si pár hodnotných obrazových publikací zaslouží. Naši turisté, ale i zahraniční hosté si tyto knihy mohou odvést jako suvenýr. Texty jsou totiž i v hlavních cizích jazycích. A Brňané objeví díky obrazovým publikacím méně známá místa, stojící za pozornost. Řekl bych, že každý z vydaných brněnských titulů má svou zvláštnost.“

    Takže si některé knížky alespoň ve stručnosti představme...

    Publikace BRNO FOTOGENICKÉ je doplněna průvodním textem brněnské historičky Mileny Flodrové. Vedle kulturních a historických památek představuje mnohá malebná zákoutí. Fotograf Mojmír Strouhal na některé záběry doslova „číhal“, neboť vhodné světlo se nabízí jen tři nebo čtyři dny v roce.

    Následovalo BRNO ZNÁMÉ I NEZNÁMÉ. Fotograf Přemysl Janíček v knize ukazuje, kolik krásy a půvabu se vznáší nad našimi hlavami. Takovou krásu je škoda opomíjet a nepotěšit se z ní. Půvabnou předmluvu napsal básník Zdeněk Rotrekl.

    Unikátní fotografie přinesla také publikace BRNĚNSKÁ ZASTAVENÍ. Znovu se v ní setkávají Mojmír Strouhal a Milena Flodrová. Černobílé snímky dokonce sklidily velký úspěch a ocenění na putovní výstavě v USA.

    V knize TOULKY JIŽNÍ MORAVOU se z lásky ke svému důvěrnému kraji vyznává básník, dramatik a překladatel Ludvík Kundera. Úvahou i veršem se zamýšlí nad 320 snímky 21 fotografů.

    BRNO. HISTORICKÉ ZAJÍMAVOSTI MĚSTA. Fotograf Ota Tučka v této publikaci zachycuje především historické zajímavosti, které jsou navštěvovány turisty přijíždějícími do Brna ze zahraničí.

    V knize BRNO ČASEM A PROSTOREM představuje autorka Jana Svobodová s kolektivem město slovem, ale především ve fotografiích. Připomíná časovou a prostorovou kontinuitu a současně i mnohá jména osob, které se podílely na utváření charakteru města. Města, jehož historické centrum bylo pro svou jedinečnost vyhlášeno v roce 1984 Ministerstvem kultury České republiky Městskou památkovou rezervací.

V pořadí pak následuje publikace NEOBYČEJNÉ BRNO s podtitulem Unikáty a prvenství jednoho neobyčejného středoevropského města. Rozhovor s jejím autorem Jaroslavem Štěpaníkem přinášíme zde.

    K nejnovějším unikátním počinům nakladatelství Littera patří druhé vydání reprezentativní publikace BRNO – MĚSTO UPROSTŘED EVROPY. Nedávno byla pokřtěna v příjemném prostředí Moravského zemského archivu v Brně. Více informací najdete zde. Vázaná kniha s přebalem 230 x 330 mm na křídovém papíře má 232 stran a obsahuje velké množství fotografií. Texty jsou v českém, anglickém, německém a ruském jazyce.

    Nakladatelství Littera působí na českém a slovenském trhu od roku 1990. Kromě reprezentativních obrazových publikací vydává odbornou literaturu, speciální cizojazyčné slovníky, historické či cestopisné knihy. Věnuje se vzdělávání nové generace odborníků v oblasti životního prostředí, automobilové techniky a ekonomiky, spolupracuje s vysokoškolskými pedagogy brněnských univerzit a s pracovníky kulturních organizací v Brně. Některé z jeho aktivit jsme se pokusili představit v tomto krátkém setkání s PhDr. Karlem Kovaříkem. Měla to být jen drobná inspirace. Až tedy navštívíte některé z významnějších knihkupectví, podívejte se pozorně do regálů. Určitě vám padnou do oka půvabné knížky s logem nakladatelství Littera.  (jbo)

 

Podrobné informace o produkci nakladatelství Littera najdete zde.


Publikace Neobyčejné Brno a Brno – město uprostřed Evropy si můžete objednat a zakoupit za výhodnou cenu i na Syndikátu novinářů jižní Moravy.