
Malíř Martin Hodek opět vystavuje
03.04.2018 21:35
Vystudoval střední grafickou školu, obor grafické úpravy tisku. V letech 1965–1980 soukromě navštěvoval ateliéry akademických malířů Zdenky Landové a Kamila Lhotáka. Pracoval s technikou akvarelu, tempery, suché jehly, tužky a lavírované perokresby. Vyzkoušel si aranžování, dekoratérství, výstavnictví i grafiku v obalové tvorbě.
Řeč je o malíři Martinu Hodkovi. O něm i jeho aktivitách jsme leccos prozradili v BrnoŽurnálu v listopadu 2015:
www.brnozurnal.cz/z-kultury/martin-hodek-objevuje-tichy-svet-barev
V současné době žije v Brně. Věnuje se převážně suchému pastelu, akvarelu a kresbě tužkou a uhlem. Dvakrát získal ocenění „Aranžér roku“. Jeho pradědečkem byl rektor pražské Akademie výtvarných umění profesor Maxmilián Pirner (1854–1924).
Malíř Martin Hodek na vernisáži v Knihovně Jiřího Mahena. – Vlevo: Jeden z vystavených obrazů. (Foto: Jaroslav Bobek)
Pro Hodkovy kresby je typické realistické pojetí a jednoduchost, s níž zachycuje děj či okolní prostředí. Nejčastějším námětem jeho prací je Staré Brno a nejbližší okolí. Rád maluje krajinu jižní Moravy, občas zajíždí na Vysočinu, na Žďársko a Pelhřimovsko. Od roku 1974 absolvoval téměř třicet výstav – společných se sklářskými výtvarníky, nebo samostatných. Pravidelně vystavuje v Brně a v Pelhřimově, jeho obrazy viděli také zájemci o umění v Praze, ve Vídni i jinde.
Na současné výstavě v Knihovně Jiřího Mahena na Palackého třídě 164 v Brně-Králově Poli představuje – po dvouleté odmlce – 28 akvarelů a pastelů. Jejich prostřednictvím můžeme nahlédnout do nejrůznějších městských zákoutí, do míst, která důvěrně známe, ale v koloběhu každodenního života si jich často vůbec nevšímáme. Přijďte si je připomenout. Výstava potrvá do konce dubna 2018. Přístupná je ve výpůjční době knihovny. (jbo)