Vychází nový román Vratislava Vyhlídky

Lví stíhač a Černý orel nad Madridem

06.11.2015 20:10

    Lví stíhač a Černý orel nad Madridem je název nové knihy pátého románu pětatřicetiletého spisovatele s bohatými novinářskými zkušenostmi Vratislava Vyhlídky, která přichází na trh z brněnského nakladatelství Karla Kovaříka Littera. Obálku publikace o 232 stránkách navrhl Jiří Eliška, typograficky ji upravilo grafické studio Lito Zeman.

    Hlavní hrdina románu český stíhací pilot František Lev je po zřícení svého letounu Avie B-534 vyřazen ze zdravotních důvodů ze vzdušných sil čs. armády. Nechal se pak naverbovat jako žoldák do stíhací letky námezdních pilotů Slavie, kterou tvořili čistě slovenští letci ve Španělsku, zmítaném od roku 1936 občanskou válkou. Netušil, že se mu od základu změní život.

    O španělské občanské válce v letech 1936 až 1939 je k dispozici hodně encyklopedických informací. Velká encyklopedie válek (Jota, 1977) připomíná, že hlavní město Madrid bránili loajalisté posílení 35 000 dobrovolníky z 54 zemí, zejména z Británie, Francie, také 2 300 Čechů a Slováků i antifašističtí Italové a Němci. Podle Příručního slovníku naučného (Academia, 1966) většina čs. dobrovolníků se soustředila ve 129. mezinárodní brigádě, v jejímž rámci byli zařazení především do Dimitrovova praporu a později do Masarykova praporu, dělostřelci byli hlavně soustředěni v protiletadlové baterii Klementa Gottwalda, které velel Bohuslav Laštovička, v dělostřelecké baterii Karla Liebknechta, ostatní dobrovolníci byli včleněni do tankových jednotek, do republikánského letectva, lékaři v polním lazaretu J. A. Komenského a k různým útvarům i další vojenští specialisté. Tolik encyklopedické prameny. Vyhlídka si nekladl za cíl mapovat s chronologickou přesností válečné údaje, jako to dělá literatura faktu, a skutečně dokonale vystihl atmosféru období sílícího fašismu před začátkem druhé světové války i hrůzy občanské války, do níž šli Češi bojovat u Madridu za Prahu. Slouží mu ke cti, že knihu vydává právě nyní, protože ve Španělsku to opět vře a tato země se dostává do popředí zájmu světové veřejnosti. Katalánsko je o krok blíž k odtržení od Španělska, volby tam vyhráli separatisté. Centrální vláda hodlá použít všechny dostupné prostředky, aby Kataláncům v jejich úmyslu zabránila. Nové karty španělským stranám mohou rozdat už parlamentní volby 20. prosince, očekávané s velkým napětím.

    Autor soudí, že jeho knihu uvítají nejen příznivci létání, že umožní i úplným nováčkům vstoupit nenásilně do světa odvahy v oblacích, že ji uvítají též ženy. Na čtenáře čekají poutavé kapitoly Strastiplná cesta do do války, Nebezpečná hra s komisařem, První bojový vzlet na kozlu, Děsivé setkání s Černým orlem, V přestrojení mezi Marokánci, Únik v ukradeném fiatu, Metály a lži na objednávku, Proti bombardérům nad Toledem, Pátá kolona útočí na Slavii, Hospodská rvačka se žoldáky, S bombardéry nad orlí hnízdo, Plány útoku generála Moly, Z nemocnice rovnou na frontu, Zásnuby při honičce v ruinách, Tanky v bývalém ráji, Souboj s kapitánem Pedrem, Sověti a přístavní překupníci, Smrtící vejce Černého orla, Čas pro vztek a odplatu, Falešné karty Černého orla, Rozhodnutí odejít domů.

    Vratislav Vyhlídka je i autorem knih Henry Porter, Pohled na svět skrz dno půllitru, Ušák a prasátko na Šumavě a Projekt Opice, v edičním plánu je Poslední Hitlerova zteč.

BOHUMIL HLAVÁČEK