Lazurový svět akvarelů Zdeňka Bláhy

    Lazurový svět je název výstavy akvarelů Zdeňka Bláhy, která bude bude zahájena v pondělí 15. října v 17 hodin v Galerii i v Brně v Horově ulici č. 8. V úvodu vernisáže vystoupí muzikant, zpěvák a šiřitel hantecu Honza Hlaváček.

    Malba a zejména akvarel jsou těžištěm tvorby devětasedmdesátiletého Zdeňka Bláhy, prostějovského rodáka, který se prosadil i v příbuzných oborech – kresbě, příležitostné grafice, ilustraci či nástěnné mozaice. Mistrně využívá všechny technické možnosti akvarelu, i když práce s vodovými barvami, vyžadující jasnou představu a pohotovou malbu, kterou nelze korigovat, je obtížná. Technické možnosti akvarelu – roztírání, stékání, splývání, prostupování barev, kresbu štětcem lehce naznačující kaligraficky pojaté znaky plavné linie – ovládá bravurně.

    Výstava vychází ze stoosmadvacetistránkové reprezentační publikace čtvercového formátu Brno v akvarelech Zdeňka Bláhy, vydané v listopadu 2006. Umělec přibližuje atmosféru města, jak ji vnímá okouzlený chodec, procházející jeho ulicemi a zákoutími. Obrazy jsou milou vzpomínkou a evokací atmosféry nejen pro náhodné turisty, ale i patrioty a všem inspirací při poznávání Brna,  jeho atmosféry a genia loci. Autor svým pojetím vzdává hold Brnu a řadí je k Paříži, Praze či jiným světovým velkoměstům. Vychází vstříc mnoha přáním svých příznivců a na výstavě uvádí akvarely formou autorských tisků,  aby zájemci mohli obrazy s brněnskou tématikou získat za nejpřijatelnější cenu.

    Na Bláhovy výstavy u nás i v zahraničí přicházejí přátelé výtvarného umění a především akvarelu, aby na chvilku zapomněli na sychravé počasí, denní trampoty a potěšili se pohledem na krajiny, města a ulice, jimiž procházel malíř se srdcem plným poezie. V těchto obrazech se stalo něco zvláštního. Zastavil se v nich čas. Už navždy. Už navždy se bude zrcadlit duha v deštivé ulici, už navždy bude vánek uléhat do trávy v parcích, už navždy bude mlčící město snít svůj podivuhodný sen.

    Výstava potrvá do soboty 20. října.

BOHUMIL HLAVÁČEK