Kalendář s obrazy Antonína Vojtka a fotografiemi Jožky Černého

Křest bude ve Velkých Pavlovicích

20.10.2013 14:30

    Proč jsme vás pozvali? – 1. Máte rádi vše krásné. Patříte mezi ty, kteří k životu potřebují umění. – 2. Máte rádi náš kraj. Poznali jste jižní Moravu, slyšeli jste o jejích krásách. – 3. Máte rádi naši Galerii 99 v Břeclavi, obrazy Antonína Vojtka a umění všeho druhu…

    Těmito slovy zvou Jitka a Antonín Vojtkovi své přátele na tradiční společenské setkání. Se svými příznivci se scházejí každý rok. Tentokrát to bude v sobotu 26. října ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku, kde společně pokřtí kalendář na rok 2014 s reprodukcemi obrazů Antonína Vojtka a fotografiemi zpěváka lidových písní Jožky Černého.

    Malíř Antonín Vojtek vystudoval Masarykovu univerzitu v Brně. Celý život se věnuje výtvarné tvorbě. Jižní Morava je jeho rodištěm, domovem, ale hlavně místem, které svou celoživotní tvorbou oslavuje. Během svého působení uspořádal více než 190 samostatných výstav u nás i v zahraničí. Jeho obrazy jsou zastoupeny v soukromých sbírkách a galeriích v desítkách zemí světa. V roce 2008 získal Cenu Jihomoravského kraje za přínos v oblasti výtvarného umění.

    Součástí jeho tvorby se stalo i vydávání kalendářů s obrazy jižní Moravy. Akt křtu se od roku 2001 stal významnou společenskou událostí s bohatým kulturním programem. Záštitu nad kalendáři v minulých letech převzaly Chantal Poullain, Dagmar Havlová, Livia Klausová, Martina Štěpánková, Zuzana Slavíková, Andrea Čunderlíková, Hana Ulrychová, Gabriela Vránová, Barbora Špotáková a Dagmar Kludská. Loni to byl rybář Jakub Vágner. Tvorba Antonína Vojtka má řadu příznivců, křty jeho kalendářů jsou vždy hojně navštíveny.

    Kalendář pro rok 2014 má 10 listů formátu A3, je vyhotoven na kvalitním papíře a stojí 250 korun. Je to v podstatě sběratelská záležitost, výtvarné dílo, které propaguje krásu Jihomoravského kraje u nás i v zahraničí. Účast na slavnostním křtu přislíbil nejen Jožka Černý, ale i spisovatel Jan Kostrhun či hudebníci Karel Vágner, Bronislava Schoříková (cimbál) a Vladislav Bláha (kytara). Je nadmíru jasné, že nebudou chybět lidové písničky a autogramiáda, to vše doprovázené příjemnou pohodou a dobrou náladou. Pokud pojedete v sobotu 26. října 2013 kolem Velkých Pavlovic, určitě se zastavte v 10.30 hodin v tamní sokolovně.  (jbo)