Královská kaple na Špilberku láká milovníky uměleckého skla

09.07.2015 08:35

    Muzeum města Brna otevřelo na Špilberku výstavu „Miluše a René Roubíčkovi – Sklo“. Nejde o prezentaci celoživotního díla, ale pouze o ukázku z tvorby dvou významných osobností našeho sklářského umění, přizpůsobenou poněkud omezenému výstavnímu prostoru.

    Oba manželé sice pracují se sklem, ale jejich přístup je odlišný. René Roubíček proslul svobodným přístupem k tvorbě. Výsledkem jeho tvůrčí činnosti jsou nejen rozsáhlé monumenty a světelné kompozice, ale i komornější objekty, jako lustry nebo vitráže. Většinou pracuje s průhledným sklem a zdůrazňuje prostor a světlo. Miluše Roubíčková si pro svoji tvorbu naopak vybírá sklo neprůhledné a pestrobarevné. Její objekty a plastiky jsou komorní až intimní a často plné poezie. Lákají ji obyčejné předměty, jako zavařovačky, nákupní tašky, krabice, pytle, květiny ve váze, mísa s velikonočními kraslicemi či ovocem nebo podnos s bábovkou.

    Na vysokou úroveň tvorby obou umělců ukazuje řada významných ocenění, která dostávají průběžně od padesátých let minulého století. V roce 1958 společně obdrželi Velkou cenu na Expu v Bruselu za prostorovou kompozici s názvem Sklo – hmota – tvar – výraz. Sama Miluše Roubíčková získala první významné ocenění už v roce 1957, a sice stříbrnou medaili na Trienále v Miláně. Sbírku poct a ocenění završilo v roce 2007 uvedení Reného Roubíčka do Síně slávy Czech Grand Design.

    Výstava potrvá do 6. září 2015.  (jis)

 

Vlevo: Krabice.  Vpravo: Velké květy.

Mistr mezi svými sloupy.

Foto z vernisáže: Jiří Smutný