Koncert dvou sborů slibuje výjimečný zážitek

16.10.2014 17:35

    V bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně se setkají na společném koncertu dva brněnské sbory: Ensemble Versus & Vox Iuvenalis. Posluchačům představí renesanční moteta v konfrontaci s novými skladbami Františka Emmerta z cyklu Nirmal hridaj. Výběr latinských textů zhudebněných brněnským skladatelem v podání Vox Iuvenalis, je reflexí renesančních motet z repertoáru sboru Versus.

    Vox Iuvenalis, pěvecký sbor Vysokého učení technického v Brně, který si od roku 1993 vybudoval pověst kvalitního mladého souboru, má kořeny na Gymnáziu Vídeňská Brno, vzešel ze snahy studentů ve sborovém zpěvu pokračovat. Ensemble Versus je sborem studentů filozofické fakulty MU, vystupuje od roku 2003. V roce 2009 se stal součástí brněnského sdružení hudebníků Ensemble Opera Diversa.

    „Sedmidílný cyklus Nirmal hridaj jsem pojmenoval podle jednoho z domů Matky Terezy v Kalkatě, kde pečovala o nejchudší z chudých. Soubor motet je vypracován z jednotného materiálu a jednotnou kompoziční technikou,“ vyjádřil se k dílu František Emmert (1940). Brněnský skladatel, žák Miloslava Ištvana, je autorem řady symfonii, z nichž dosud bylo uvedeno devět, řada jeho skladeb má duchovní charakter. Na koncertu ve starobrněnské bazilice se ujme sólového partu sopranistka Hana Škarková (1978), vynikající zejména v lyricko-koloraturním repertoáru. Sbormistrem smíšeného pěveckého sboru Vox Iuvenalis je Jan Ocetek. Ensemble Versus, komorní sbor pro duchovní hudbu, řídí sbormistři Veronika Hrůzová a Vladimír Maňas. Unikátní koncert, při kterém sbory osloví posluchače zpěvem ze dvou kůrů, slibuje mimořádný zážitek. K místu konání přidejme čas: úterý 21. 10. 2014 v 19.30 hodin.  (št)

 

Bližší informace na:

https://www.operadiversa.cz, https://voxiuvenalis.blogspot.cz

 

Foto: archiv Ensemble Versus