Klicperův a Peškův Hadrián – bujaré letní veselí v divadle Radost

03.07.2015 21:20

    Letní scéna brněnského divadla Radost tradičně na několik prázdninových letních dní ožívá představením, které slibuje relax a uvolňující smích, jak odpovídá danému ročnímu období. Zvolené inscenace přesahují rámec divadelní sezony, jsou vlastně něčím navíc“ dalo by se říci mimořádným „dárkem divákům“ i potěšením z přípravy a realizace pro soubor divadla.

    Principál a režisér Peška tentokrát zalovil ve vodách české komediální klasiky. Odtud z díla „otce české veselohry“ V. K. Klicpery zvolil asi nejhranějšího Hadriána z Římsů. Letní „klicperovský večer“ doplnil jednoaktovkou „Veselohra na mostě“ téhož autora.

    Klicperovy hry v původním „šatě“ jednoduchých komických zápletek a dobových parodií je třeba dnešnímu diváku přece jen jistým způsobem aktualizovat či „dochutit“. Platí to samozřejmě o zpracování v brněnské Radosti.

    Veselohra na mostě je jednoduchou hříčkou s protiválečným ostnem. Most je střežen vojáky znepřátelených armád, na každém konci jinou z válčících stran. Dostanete se tam, odtud již ne. Vojáci nechají člověka projít, pokud odevzdá propustku, ven z mostu se nedostane, neboť propustku již nemá. Befehl je zkrátka Befehl. Most se plní, lidmi a z toho vycházejícími jednoduchými komickými situacemi. Nakonec se tu setkávají všichni z obou stran. Ti, kteří chtěli navštívit tamty a tamti, kteří, kteří vyšli za těmi.

    Trochu složitější zápletky stojící na záměně osoby nabízí Hadrián z Římsů. I tak seškrtal režisér Peška původní text na polovinu. Děj situoval na Valašsko a do rožnovského hradu. Komika kolem množství nepravých Hadriánů probíhá „v duchu Radosti a Peškovy režie“ jako taškařice plná lidové bujarosti, zpěvu, hudby i kousků až artistických. Hudba a zpěv vtipných textů jsou v inscenaci stěžejní, hru výrazně oživují a přidávají na spádu. Celý soubor si ani na okamžik neodpočine a všichni jako jeden celek, z něhož těžko vyčleňovat jednotlivce, ze sebe vydávají maximum z všestranných dovedností pro veselím naplněný letní premiérový večer (26. 6. 2015).

    Kdo si chce o prázdninách nechat polechtat bránice pěkně připravenou komediální taškařicí, o tom, jak se do Rožnova sjíždějí ženichové, a jak je nesnadné objevit toho pravého, má ideální příležitost. Na Letní scéně Radosti ve dnech 5., 6., 27. a 28. 8. ve 20:00 hod.  (št)

 

Foto ze zkoušky Hadriána z Římsů: archiv Divadla Radost