Kantiléna přivezla z evropské olympiády sborů tři zlaté medaile

24.07.2017 17:45

    Více než 150 sborů ze 36 zemí světa. V takové konkurenci obstála Kantiléna, pěvecký sbor dětí a mládeže při Filharmonii Brno. Z prestižního klání 3rd European Choir Games, které skončilo v sobotu 22. července v lotyšské Rize, veze tři zlaté medaile.

    Své pěvecké a interpretační umění předvedla Kantiléna ve třech kategoriích: Mládežnické sbory, Duchovní hudba bez doprovodu, Smíšené, ženské a mužské sbory. „V této soutěži nejsou povinné skladby, jen období, ze kterých musí skladba pocházet, a například i to, aby sbor zpíval ve svém rodném jazyce. Vybrali jsme tedy kusy z renesanční polyfonie, dále soudobou hudbu třeba od Víta Zouhara či Eriky Budai a poté moravské lidové písně,“ informoval sbormistr Jakub Klecker.

    Mezinárodní porota složená z významných skladatelských a sbormistrovských osobností ocenila u Kantilény přesnou intonaci, bohatou dynamiku, zvukovou vyváženost i přesvědčivou výrazovost a interpretaci. V návaznosti na předloňské úspěchy v Magdeburgu sbor již nemusel absolvovat tříkolový systém a rovnou se dostal do soutěže těch nejlepších – Grand Prix of Nations. „Přímá kvalifikace mezi sborovou špičku měla svoje úskalí – jediný možný soutěžní výkon v každé kategorii,“ zdůraznil Kleckerův kolega sbormistr Michal Jančík.

    Díky mimořádným soutěžním výsledkům byla Kantiléna jako jeden z mála sborů oslovena k účasti na exkluzivním galakoncertu Crossing the Bridges. Konal se ve čtvrtek 20. července v Areně Riga a v přímém přenosu ho vysílala lotyšská národní televize. „Atmosféra osmi tisíc aplaudujících diváků byla nezapomenutelná,“ shodli se oba sbormistři. Zlatý hattrick zajistil Kantiléně přímou kvalifikaci do nejvyšší kategorie na dalších pět let.

Tiskovou zprávu otiskujeme beze změny, Syndikátu novinářů ji poslala v pondělí 24. července Kateřina Konečná, manažerka Filharmonie Brno a Sálu pro Brno.


Kantiléna po ocenění na festivalu v Rize.

Foto: archiv