Joža Uprka – Jízda králů

04.12.2013 19:50

    Začátkem prosince 2013 byla v Brně v Místodržitelském paláci otevřena expozice Umění od gotiky po 19. století, v níž je vystaveno jedno z nejvýznamnějších děl Joži Uprky – obraz Jízda králů, který se po pětatřiceti letech vrací do Brna. Obraz z roku 1897 o velikosti 312 x 172 cm byl do sbírek Moravského muzea zakoupen v roce 1904. Zářivá malba okouzlila i Augusta Rodina při jeho návštěvě Moravy v roce 1902, nejen svými rozměry, ale především intenzitou světla a zářivostí barev, kterými autor zachytil rušnou svatodušní lidovou slavnost – Jízdu králů. Myšlenku zachytit tento obřad, typický pro oblast Moravského Slovácka, zhmotnil Uprka po návštěvě obce Vlčnov. Obraz byl součástí expozice obrazárny Moravského zemského muzea v Dietrichsteinském paláci, jak v době první republiky, tak v období poválečném. Od roku 1978 byl výraznou dominantou nové expozice Galerie výtvarného umění v Hodoníně, která sídlí v původním domě Spolku výtvarných umělců moravských.

    V roce 2011 ve výročí vzniku Moravské galerie se obraz vrátil do Brna a poté putoval na velkou výstavu ke 150. výročí narození Joži Uprky do Národní galerie v Praze. Po navrácení zpět do Brna se přistoupilo k podrobnému průzkumu malby a podkladového plátna. Zjistilo se však, že nebude stačit pouhé vyčistění obrazu, že je nutné přistoupit k větším opravám nejen malby samotné, ale také podkladu a celého rámu. Vedle restaurovaného díla byl také prvně vystaven soubor olejových skic, který názorně přiblížil způsob Uprkovy práce.

    Joža Uprka se narodil 26. 10. 1861 v Kněždubu a zemřel 12. 1. 1940 v Hroznové Lhotě. Byl to moravský malíř a grafik, představitel romantického historismu a secesního dekorativismu. Jeho dílo je národopisným dokumentem folkloru jižní Moravy.

Text a foto: PETR MICHL