(Jedinečná) Výstava z uzlíčků a oček v Galerii Pekařská

16.01.2019 20:45

    První výstava nového roku je otevřena v Galerii Pekařská v Brně. Pod názvem Textil textil soustřeďuje více než třicet exponátů, děl brněnské akad. malířky Stanislavy Losové, která si expozici „nadělila“ ke svému významnému životnímu jubileu. Samozřejmě, že nejen pro svoji radost, ale i pro radost uměnímilovné veřejnosti. Jedinečná výstava představuje jubilantčinu starší, ale převážně současnou tvorbu, jež zahrnuje paličkované textilní šperky a doplňky, malované šály, šátky, dámské halenky a šaty, síťovinu, kombinované techniky a plastiky. Řada prací je inspirována přírodou. Výběr je to reprezentativní a dává nahlédnout do bohaté tvůrčí dílny S. Losové.

    Divák na výstavě obdivuje jednak invenci a nápaditost tvůrkyně, jednak její trpělivost, se kterou vytváří své filigrány z paličkované krajky nebo háčkované obrázky, obrazy či plastiky. Jsou to tisíce uzlíčků či oček, z kterých jsou vystavené artefakty vytvořené. Originální je i dominanta výstavy – trikolorou obháčkovaná spirála zábradlí z přízemí do I. patra. Stanislava Losová je absolventkou leningradské (dnes sanktpetěrburské) státní umělecko-průmyslové akademie, kterou jako žačka prof. A. G. Sachsenberga ukončila v roce 1983. Po dvou letech se sem vrátila na roční stáž. To působila jako návrhářka výrobního družstva Vamberecká krajka.

    Družstvo podporovalo tradici náročné ruční výroby paličkovaných krajek a staralo se i o dorost. Jak autorka vystavených prací uvedla na vernisáži, její práce jsou důkazem, že krajka, která měla tradici zejména v podhůří Orlických hor, přežívá, i když ne v dřívějším rozsahu. VD Vamberecká krajka, podobně jako mnohé jiné výroby s velkým podílem lidské práce, vzala za své. Její výrobky nemohly cenově obstát v soutěži s levným textilním zbožím z asijských zemí. I když se krajka stala  výlučným zbožím pro náročné, mnohé z exponátů dokazují, že krajka a výrobky z ní mohou být dostupné i střední vrstvě.

    Výstava v Galerii Pekařská, na jejímž zahájení zazněly skladby Bedřicha Smetany a Leoše Janáčka v podání klavírní virtuosky Renaty Ardaševové, potrvá do 8. února. Otevřena je od úterý do pátku od 10 do 17 hodin.

LUBOŠ PETŘÍK
Foto: Olga Petříková