Je Brno pupíkem paní Evropy?

20.11.2014 17:55

    Bude to jak Brno je název prvního ze šedesáti fejetonů v knize Jaroslava Štěpaníka Brno ve dne, v noci aneb pupík paní Evropy. S ilustracemi a v grafické úpravě Michaely Wičarové Štroblové ji vydalo nakladatelství SEMTAM.

    To úvodní přirovnání ovšem navozuje nejen tradičně chápanou velikost, ale i obsah knihy: řeč bude o věčném boji velkoměsta s vlastní malostí i provincialitou a o hledání pravého potenciálu Brna. Autor o tom něco ví. Jako brněnský rodák, který je studovaný psycholog a bydlel v několika městských čtvrtích, poznal Brno skrz naskrz a ze svých poznatků, nasbíraných za desítky let, vytěžil jak náměty mnoha fejetonů pro brněnské noviny, rozhlas i televizi, tak i podklady pro další knihy, zejména Vyprávění brněnského draka (1994, 2013) a Neobyčejné Brno (2011), v níž přibližuje různá prvenství a unikáty města.

    Výběr svých fejetonů J. Štěpaník roztřídil do tří částí. První, nazvaná Město a lidé, je inspirována osobnostmi, jimž se Brno stalo osudem, ač pocházeli odjinud, jako sládek František Ondřej Poupě, filozof a polyglot František Vymazal, Leoš Janáček, spisovatelé Josef Merhaut, Jiří Mahen a Pavel Řezníček, malíř Eduard Milén, básníci Klement Bochořák, Oldřich Mikulášek, Jan Skácel, kníže brněnské bohémy Jan Novák aj., či se zde narodili, např. Jiří Štuchal a Milan Kundera. Ti se většinou scházeli na památných místech, jako byla redakce Lidových novin nebo kavárny Bellevue či U Očků, na něhž autor nostalgicky vzpomíná. V druhé části, zvané Vzpomínky a zapomínky, k okruhu vzpomínek přibývají náměstí Svobody s pověstným Gamplem, šaliny, přehrada, tancovačky na Stadecu, Panorama na Brandlově ulici i onen pupík paní Evropy na Zelném trhu před Moravským zemským muzeem. Závěr knihy pak tvoří povídání o různých anketách (mj. na téma rozdílů, včetně jazykových, mezi Čechy a Moravany, respektive mezi Pražany a Brňany; toto téma prochází celou knihou), o hantecu, o rozmanitých kuriozitách v ulicích i o futurologických výhledech města. Ač v knize najdeme plno skvělých myšlenek, není to žádná „fest makačka na bednu“, jak v Brně říkáme, všechno je psáno lehkým perem a s humorem – stačí si přečíst třeba fejetony Za úspěchem masek stáli možná i andělé či povídání o P…..é uličce na Starém Brně.

    Kdo chce sebe či své blízké potěšit krásným dárkem, má příležitost.  (mž)