Jak dostat mladé k opeře? Zajít do Divadla na Orlí

28.11.2019 07:55

    Často řešené téma. Ve snaze přiblížit operu nejen mladým divákům, ale i zralejším, kteří o tento žánr dosud nezavadili, vymýšlejí inscenátoři nejrůznější fígle. S větším i menším úspěchem. Fakt je ten, že na operu chodí stále málo těch mladších. Jedna z možností, jak přiblížit neznámou hudební pevninu pubescentovi, by mohla být návštěva opery Zkouška lásky od Gioacchina Rossiniho v Divadle na Orlí, premiéry byly 23. a 24. listopadu. Se svými pedagogy nastudovali studenti Hudební i Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění.

    Sice málo hrané, ale půvabné dílo teprve dvacetiletého skladatele je spíše zpěvohrou, takže operní novic není „zahlcen“ pouhým zpěvem a díky slovu se v ději lépe orientuje. K atraktivitě přispívá umístění sedmičlenného orchestru přímo na pravé straně jeviště, přičemž orchestr s dirigentem Patrikem Červákem (nebo Ľubomírem Zelenákem) je vtahován do děje. Libreto má složitější osud – původní italské bylo přeloženo do němčiny a z němčiny do češtiny přeložil pedagog operní režie na JAMU Václav Málek. „Naše zkouška lásky je tzv. komorní opera, zkrácená a upravená verze původního klasického díla,“ vysvětluje docent Málek. Režisérka Kateřina Křivánková umístila děj do současnosti, odehrává se v redakci časopisu Stronzo! (název není příliš lichotivý). Rozvíjí se příběh šéfa zamilovaného do své kolegyně Kláry. Aby si byl jistý její láskou, vymyslí na ni lest. Netuší však, že se tím celá situace zkomplikuje a že se nakonec on sám stane tím, kdo podstupuje zkoušku, tedy Klářinu zkoušku lásky. Režisérka odvedla velmi dobrý absolventský výkon, stejně tak zpěvačky Kristína Kubová, Denisa Birošová a Ilona Laubová v rolích editorky Kláry, uklízečky Báry a módní redaktorky a fotografky Fifi. Na první repríze v pondělí 25. listopadu účinkovaly Alžběta Symerská, Hana Boháčková a Katarína Ľakašová. Všechny i ostatní další jsou skvělí, jejich výkony jsou srovnatelné s profesionály. Nelze nejmenovat hostujícího Tomáše Jeřábka (alternuje se studentem Vladimírem Jindrou), Pavla Slivku. Z mužských rolí vyniká a pozornost na sebe poutá čínský student Hang Bai (alternace s Martinem Kurekem). Ačkoli v Brně studuje teprve třetím rokem, jeho čeština je vynikající. Je rozený komediant, po studiích hodlá působit v Evropě.

    Režisérka popírá statičnost opery, všemi zpěváky pohybuje. Rychle přicházejí, odcházejí, přibíhají, nechybí ani hokejista na kolečkových bruslích. Využívá se jednoduše proměnlivá scéna studentky Divadelní fakulty Terezy Jančové. Parodována je figura rusky mluvícího bosse. Jeho ruština je primitivní, ale nedivme se, kdo z třicátníků a mladších zná něco z ruštiny! Takže ok, jinak bychom nerozuměli. Hudba Rossiniho je milá, klidná i vášnivá, vážná i legrační. Z orchestru hrajícího na první repríze (řídil Zelenák, nastudoval Červák) vyzvedněme hostující první houslistku Patricii Theimerovou. Z celé inscenace čiší vitalita a temperament mládí. Zkouška lásky (La pietra del paragone) je příjemná a živá zábava, která možná, nedej bože, přivede leckoho k velké opeře.  (tr)

 

Kristina Kubová (Klára) a Michal Kuča (Giocondo).
Foto: archiv Divadla na Orlí