Hudební lahůdka ve vile Stiassni

16.06.2015 15:00

    Zatím poslední z letošní nabídky Hudebních lahůdek a Opery na cestách byla dvojice koncertů v areálu brněnské vily Stiassni (13. a 14. června). Pod názvem „Tři ženy – tři osudy“ byly uvedeny tři z italských kantát G. F. Händela. Mladý skladatel napsal za svého italského pobytu v letech 1706–1710 přes osmdesát vokálních skladeb komorního charakteru. Zatímco jeho velká orchestrální díla a oratoria jsou často uváděna na koncertních pódiích, „menší“ díla se objevují zřídka, přestože jejich hodnoty jsou nesporné. Hudební lahůdky a Opera na cestách přišly za brněnským publikem s trojicí z těchto komorních skladeb.    

    Patricie Částková (dramaturgie a režie) citlivě zvolila spojení kantát, k nimž skladatele inspirovaly osudové příběhy žen, plné emocí a životních zvratů. Všechny tři sólistky předstupují před publikum společně, aby se v závěru opět vrátily po přednesu kantát, které v plynulém sledu na sebe navazují. Jednotlivé skladby se tak propojily v organický celek (Armina abbandonata, Agripina condotta a morire, La Lucrezia).

    Saracénská princezna a kouzelnice Armida očarovala Rinalda. Jeho druhové kouzlo zlomí a vracejí rytíře zpět do křesťanského tábora. Armida se mstí, přesto cítí, že její láska k rytíři trvá. (Roli ztvárnila Laila Cathleen Neuman.)

    Agripina otráví svého manžela císaře Claudia, aby získala vládu pro syna. Nero však později nad ní vynese rozsudek smrti. Händel zachytil složité změny nálad a pocitů Agripiny (Andrea Široká) v posledních chvílích před popravou.

    Odmítaný Sextus znásilní ctnostnou Lucrezii (Stanislava Jirků), ta k pomstě zaváže manžela a sama si bere život.

    Sólistky podaly v náročných partech přesvědčivé výkony. Nejvíce asi zaujala Stanislava Jirků, Andrea Široká přesvědčila dramatickým přednesem. Doprovod Plaisirs de Musique s uměleckým vedoucím Janem Čižmářem prokázal, že „stará hudba“ je sdělná i pro dnešního posluchače a dokáže znít velmi soudobě.

    Koncerty se měly konat původně na terase vily Stiassni. Horké dny předčasného léta přinesly zvrat v podobě silného deště. „Náhradním dějištěm“ se v neděli stal sál v nové přednáškové budově Metodického centra moderní architektury, v horní části areálu vily (vchod z ulice Preslova). Posluchači odcházeli spokojeni, naplněni zážitky z tabule prostřené hudební lahůdkou.  (št)

 

Laila Cathleen Neumann v roli Armidy.

Foto: Hudební lahůdky