Hudba a matematika jsou si opravdu blízké

    Vybrat to nejlepší ze šňůry koncertů festivalu Concentus moraviae není asi snadným úkolem ani pro odborníka znalého staré komorní hudby i jejích současných interpretů. Rozhodně však nechybil běžný návštěvník, který doputoval na středověký hrad Pernštejn v pondělí 25. června. V Rytířském sále vystoupilo Collegium 1704 s uměleckým vedoucím Václavem Luksem a sólisty Annou Fusek (flétna) a Monikou Mauch (soprán). Celý soubor sklidil zasloužený aplaus, zvlášť velkou odezvu měly obě sólistky. Jistě nejen mne silně oslovil výkon flétnistky Anny Fusek, která virtuozitou, s níž ovládá svůj nástroj, citovým projevem a nasazením dokáže posluchače strhnout. Zářila hned v úvodním Concertu g moll Scarlattiho, a snad ještě víc v Concertu č. 4 F dur A. Corelliho a F. Geminianiho. Pravou lahůdkou bylo „dueto“ obou sólistek ve Scarlattiho kantátě, která již předznamenala závěr krásného hudebního večera na hradě Pernštejnu.

    Pro Annu Fusek je zobcová flétna nástrojem nejoblíbenějším, vystupuje však s úspěchem na evropských pódiích také jako houslistka a klavíristka, ani  tím se však výčet úspěchů a šíře záběru třicetileté umělkyně nevyčerpává. Uplatnila se například i jako herečka. Vraťme se však k hudbě a připomeňme mj. spolupráci s naší Magdalenou Koženou. Ostatně, i Annu můžeme považovat za svou. Dcera českých rodičů po jejich odchodu z vlasti od malička vyrůstala v Německu v dvojjazyčném prostředí a cítí se doma v obou zemích. 

    Motem letošního ročníku festivalu Concentus moraviae je kouzlo čísel. V osobnosti výjimečné mladé umělkyně narozené v Praze, se toto moto spojuje nejen v hudbě, kterou interpretuje, ale i dalším zajímavým momentem. Její rodiče nejsou hudebníky, ale matematiky!

JAROSLAV ŠTĚPANÍK

Foto: Jiří Sláma