Hold brněnskému hudebnímu umělci Vlastimilu Lejskovi

05.05.2015 18:05

    Z vydavatelství Českého rozhlasu Radioservis přichází na trh cédéčko Vlastimil Lejsek a jeho klavír, nabízející více než hodinu a čtvrt hudby se skladatelské tvorby tohoto umělce, který zemřel ve věku nedožitých 83 let před pěti roky – 12. března 2010. Brněnský pianista, skladatel a pedagog byl s chotí Věrou průkopníkem hudby pro klavírní dua, a to jak rozsáhlou koncertní činností, nepřeberným množstvím nahrávek v rozhlasu i na gramofonových deskách v České republice i v zahraničí. Toto klavírní duo uvádělo současnou tvorbu našich i zahraničních autorů a podněcovalo tvorbu nových skladeb. V roce 1978 založilo v Jeseníku renomovanou mezinárodní soutěž Franze Schuberta pro klavírní dua.

    Úvodní skladbou na CD jsou Písničky ze sklepa pro klavír, kterých je sedm a jejich interpretem je sám autor. Balady z Moravy pro klavír čtyřručně hraje s manželkou, stejně jako skladby pro dva klavíry, syn Vlastimil hraje s Orchestrem Studio Brno, řízeným Jiřím Hudcem, Preludia pro klavír a orchestr. Igor Ardašev je interpretem 21 reminescencí klavírního vysloužilce, komponovaných pro klavír v roce 1990.

    Naplnit odkaz Vlastimila Lejska – žít, hrát a tvořit pro radost – má i nová mezinárodní soutěž, věnovaná této velké osobnosti brněnského hudebního života. Tato I. mezinárodní soutěž Vlastimila Lejska pro klavírní dua bude v Brně ve dnech 13. a 14. listopadu v sále konzervatoře. Uzávěrka přihlášek je 30. září. Přihlášky i další informace o soutěži a notové materiály k povinným skladbám jsou dostupné na www.iclejsek.com.

BOHUMIL HLAVÁČEK