Historické Brno slovem i obrazem

    V listopadu mají Brňané možnost zhlédnout výstavu Historické Brno v kresbách Oldřicha Rejnuše. Koná se – vzhledem k tématu příznačně – v nejstarších zachovaných světských prostorách v Brně, v Křížové chodbě a dvou přilehlých sálech Nové radnice v Brně. Autor tu nabízí 84 většinou kolorovaných kreseb historických pamětihodností i různých zákoutí Brna a představuje také bohatou žeň svých tematických kalendářů i výběr článků s kresbami, jež dobře znají čtenáři někdejšího radničního měsíčníku Haló, Brno a nynějšího Brněnského Metropolitanu. Jak zaznělo na vernisáži, dnes už realistická kresba nemá zrovna na růžích ustláno a kresba vedut (v tomto případě jde o topograficky přesný záznam výseku městské krajiny) se už prakticky nepěstuje. O to větší je zásluha O. Rejnuše, že obohacuje náš svět svými kresbami historického Brna. Do nich jako dobrý žák svého učitele Eduarda Miléna vkládá vedle řemesla i něco navíc, a to myšlenku, vědomí souvislosti, jež jeho kresby odlišuje od dokumentárních snímků pořízených od boku nějakým digitálním fotoaparátem.

    Za víc než osm desetiletí svého života má Oldřich Rejnuš své Brno opravdu dokonale prochozené a prostudované, což mohou dosvědčit četní návštěvníci jeho odborně vedených procházek po Brně. Plodem získaných znalostí a zkušeností je proponovaný cyklus jeho publikací Historickým Brnem krok za krokem. V prvním dílu autor slovem i obrazem zve čtenáře na šest vycházek po brněnských pamětihodnostech počínaje někdejší Židovskou bránou přes areál Denisových sadů a Petrova, Biskupský dvůr a kapucínský klášter, okolí Masarykovy ulice až na Zelný trh a Starou radnici. Další okruhy budou obsahem následujících dílů knihy. Autor si publikaci vydal vlastním nákladem, skvělou grafickou úpravou ji vybavil Václav Mekyska z brněnského grafického sdružení Jonatán.

    První díl knihy byl uveden do světa právě na vernisáži autorovy výstavy, konané pod záštitou primátora města Brna Romana Onderky. Vernisáž byla obohacena výkladem známé historičky Mileny Flodrové – jako vždy precizním vhledem do autorova života a díla i do historie výtvarného žánru veduty. Po slavných skladbách Johannesa Brahmse a Antonína Dvořáka ve skvostném podání Bohemia classic quarteta mohli nadšení diváci svůj zájem plně věnovat dílu Oldřicha Rejnuše, které bude formou předvánoční prodejní výstavy na Nové radnici přístupno až do 27. listopadu 2012. (lach)