Gustav Mahler a Terezínští skladatelé 2017–2025

26.07.2017 08:15

    Koncem srpna startuje v Praze a v Terezíně kulturní akce s názvem Hudební festival Gustav Mahler a Terezínští skladatelé. Organizátoři této nevšední akce si přejí, aby duchovní bohatství tkvělo v myšlence věčné naděje. Festival se uskuteční pod záštitou Ministerstva kultury ČR.

    Pilotní ročník začne 23. srpna v 18 hodin v terezínském kulturním domě koncertem Pražského komorního orchestru. Zazní tvorba nedoceněných terezínských autorů Viktora Ullmanna, Gideona Kleina, Hanse Krásy či Pavla Haase, kteří v Terezínském ghettu ještě před deportací do vyhlazovacího tábora tvořili a interpretovali hudbu. Festival pak pokračuje 24. srpna v 18 hodin v Magdeburských kasárnách koncertem Graffova kvarteta.

    Druhá část pětidenního festivalu se přesune po dvou dnech z Terezína do Prahy, kde zazní hudba Gustava Mahlera, jednoho z největších českých hudebních skladatelů vedle Antonína Dvořáka. Patří k hudebním géniům historie nejen v oblasti skladby, ale také v oblasti interpretační. Byl šéfdirigentem orchestrů v Budapešti přes Prahu, Vídeň až po New York.

ERIKA BEZDÍČKOVÁ