GALERIE F – hlavním motivem je setkání

14.12.2015 08:45

    Asi by nebylo snadné sečíst a vytvořit úplný seznam současných brněnských galerií. Je jich opravdu mnoho. Těmi nejvýznamnějšími Moravská galerie, Muzeum města Brna a Dům umění. Nejstarší Moravská galerie, druhé největší muzeum umění u nás, jako jediné se zaměřuje na výtvarné umění v celém komplexu jeho podob. Dům umění je orientován na moderní a současnou tvorbu, v muzeu na Špilberku se výstavami koncentrují na brněnské tvůrce. Ve městě funguje několik velkých, reprezentativních prodejních galerií. Stále více přibývá galerií různé velikosti, které oživují nové, někdy překvapivé, často i nevelké prostory výtvarnými díly, ať již pouze s výstavním či i s prodejním záměrem. Asi nejvyšší počet galerií vznikl a vzniká jako „vedlejší produkt“ v kavárnách, vinárnách a podobných zařízení. Výstavy dodávají místu na osobitosti, atraktivitě. O vernisážích se stávají místem setkání přátel, známých, ale i neznámých s umělcem a jeho dílem.

    Na myšlence místa setkávání je založena Galerie F na Sokolské ulici 8. Nevelký sklepní prostor, v jedné z fronty budov v historizujícím slohu, se otevřel prvním návštěvníkům v pátek 11. listopadu. Autorem myšlenky a realizace je MUDr. Pavel Filkuka, jeden z lékařů, se silným vztahem k výtvarnému umění. Galerii koncipoval jako místo jednorázového odpoledního či podvečerního přátelského setkání s tvůrci a ukázkami z jejich děl.

    Prvním z umělců, který se zde takto představil, byl pan Miroslav Štolfa. Rozsáhlá, reprezentativní a úchvatná výstava k životnímu jubileu brněnského malíře nejstarší žijící generace, náležejícího k nejužší špičce, skončila nedávno v galerii Ars. V „Efce“ představil brilantní miniatury, také několik kreseb uhlem a menších pláten. V době od tří do osmé večerní se tu vystřídalo množství známých, méně známých i neznámých tváří. Atmosféra byla příjemná, naznačující, že sem bude se rádo vracet. Potvrdilo se okamžitě. Při první návštěvě jsem zde zapomněl tašku s peněženkou. Ne s vysokým peněžním obnosem, zato se všemi doklady, což je horší. Přišel jsem tedy napoprvé hned i podruhé a prošel si vše ještě jednou znovu. Pánům Filkukovi a Štolfovi díky za pěknou výstavu a zajímavá setkání, druhému jmenovanému navíc za přátelský dohled nad taškou mezi mou první a druhou návštěvou.  (št)

 

Foto: František Kressa