Galavečer pro Concentus Moraviae

08.02.2016 09:05

    Na konec ledna se to všude hemží plesy, ale pořadatelé festivalu Concentus Moraviae nezahálejí. Připravili na 26. ledna v Besedním domě nápaditou akci, která oslovila donátory festivalu a dala jim pocit výjimečnosti a hrdosti, že podporují festival, který přináší radost a krásu.

    Pro tento večer připravili koncert špičkového souboru Pavel Haas Quartet, ke kterému se přidal klavírista Ivo Kahánek. Spojení těchto špičkových umělců zaručilo výjimečný večer s výjimečnou náladou. Tu navodil úvodním slovem David Mareček, který dal najevo, že ač angažován v Praze, je srdcem stále v Brně a podporuje společenské dění, které je podhoubím pro provozování krásné hudby.

    V první polovině koncertu zněl Klavírní kvintet g moll op. 57 Dmitrije Šostakoviče. Neomylným znakem pro Haasovo kvarteto je krásný svítivý tón prvních houslí Veroniky Jarůškové a podivuhodně sjednocená barva všech nástrojů. A to i tehdy, kdy na místo violisty Pavla Nikla, kterého dva dny před koncertem skolila chřipka, usedl violista Škampova kvarteta Radim Sedmidubský. Zhostil se záskoku neuvěřitelně autenticky a suverénně, byl samozřejmou součástí uměleckého organismu. Klavírista Ivo Kahánek zvládl náročný part s energií sobě vlastní a společně přinesli posluchačům neopakovatelný zážitek. Po přestávce předneslo Haasovo kvarteto ještě Smyčcový kvartet č. 12 F dur op. 96 „Americký“. Ve výrazu vsadili na podtržení romantického pojetí a piána prvních houslí se vznášela v nadpozemských výškách. Jako přídavek zazněl Dvořákův Valčík A dur.

    Výjimečný koncert předznamenal, že Concentus Moraviae v roce 2016 bude lákat více než jindy na kvalitu a na výjimečnost. Pavel Haas Quartet bude tentokrát rezidenčním souborem a také Ivo Kahánek nebude v programu festivalu chybět. A podporovatelé a partneři festivalu se již těší na červen, kdy se opět budou potkávat v krásných prostorách hradů, zámků a kostelů na jižní Moravě i v kraji Vysočina. Ať žije Concentus Moraviae 2016!

KARLA HOFMANNOVÁ

 

Foto: (c) Concentus Moraviae / Jiří Sláma