Pozvání na výstavu do brněnské kavárny Chat Noir

Fotím všechno, říká Milan Sláma

16.11.2014 10:50

    Přijdete-li v těchto dnech do brněnské kavárny Chat Noir v Lidické ulici, určitě vás upoutají nádherné obrazy, jimiž je tato útulná místnost vyzdobena. Své fotografie zde až do 13. prosince 2014 vystavuje Milan Sláma. Barevné i černobílé snímky pravidelně publikuje na svém facebookovém profilu nebo na stránce Qčko, kterou založil s několika dalšími přáteli. Fotografie jsou vždy perfektní, doslova profesionální. Dostávají „lajky“ i slovní ocenění nejen od Slámových přátel a příznivců, pochvalou nešetří ani náhodní návštěvníci Facebooku.

    Milan Sláma začal „koketovat“ s fotografií už na učňovské škole. Vzpomíná na první příjemná setkání s vynikajícím fotografem Milošem Budíkem, který slavil už tenkrát úspěchy na mnoha domácích i zahraničních výstavách. Pro mladé kluky, kteří navštěvovali školní fotografické kroužky, to byl velký vzor. Od té doby Milana fotografování neopustilo. V pozdějším období se mu poštěstilo pracovat v klubu Horizont v Brně na Lesné. Záměrně jsem použil slovo „poštěstilo“, protože pro něj to byla vynikající příležitost. Dělal tam všechno možné, naučil se hodně nových věcí. Přitahovala ho práce se zvukem a se světlem, později vzal do ruky i kameru. Učil se za pochodu. Není bez zajímavosti, že před časem se zúčastnil i natáčení výukových filmů pro společnost ČEZ, několikrát doslova prolezl jadernou elektrárnu…

    Milan nepatří k fotografům, kteří si vyberou vhodné místo, postaví stativ, dlouze hledají, posunují se o centimetry, a pak konečně zmáčknou spoušť. „Já prostě jdu, mrknu, odkud jde světlo, a fotím,“ směje se. „A většinou je to dobré.“ Ano, většinou je to dobré, moc dobré. Milan říká, že se „rozfotil“ – mám-li opět použít jeho vlastní slova – po roce 2006. Často se procházel po městě, hlavně po Špilberku, miluje Vídeň, přírodu, lidi i kulturní památky sledoval s otevřenýma očima... Fotografoval všechno, co mu padlo do oka. Postupně se naučil pracovat i s počítačem. A výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat.

    Slámovy černobílé snímky publikoval před dvěma lety americký magazín Exalta. Líbily se, redakce si proto vyžádala další obrázky. Tentokrát to budou fotografie z brněnského hradu Špilberk.

    Vernisáž výstavy FOTO OBRAZY v Chat Noir uvedl se svým typickým humorem zpěvák country Waldemar Plch, na kytaru zahrál a zazpíval Pavel Foltán. Pozvání do tak milé společnosti se neodmítá. Bylo to velice příjemné odpoledne. Útulné prostředí kavárny nádheru obrazů ještě více umocnilo. Přijďte se taky podívat.

    Veřejná prezentace fotografií na plátně je první, k níž se Milan Sláma odhodlal. A já jen doufám, že není poslední. Slíbil, že zarámované fotografie neodloží za skříň, ale časem je nabídne dalším divákům. Na vernisáži se šuškalo něco o Mariánských Lázních. Snad se to podaří, držím palce!

JAROSLAV BOBEK

 


Foto z vernisáže.


Jedna z fotografií Milana Slámy pro americký magazín Exalta. Snímek má název Studna a byl pořízen na Špilberku.

--o--

Výstava fotografií Milana Slámy v kavárně Chat Noir v Brně byla prodloužena do 9. ledna 2015.