Folklór roztančil Brno – už po třicáté!

01.09.2019 16:20

    Koncem srpna patří Brno tradičně folklóru. Letošní 30. ročník otevřel zahajovací koncert na Nové radnici a účastnily se ho společně dva soubory, které k němu neodmyslitelně patří.  Vojenský umělecký soubor Ondráš a legendární BROLN. A byla to jízda. Zpočátku pomalu, polehoučku, kapely se střídaly, aby postupně narůstala euforie a v závěru se již vystoupení podobalo souboji. Souboj dvou primášů, cimbalistů, hudebníků, zpěváků, tanečníků.

    Protože šlo o jubilejní ročník, nechyběly na začátku řeči a oficiality. A taky vzpomínání a děkování. Především na ty, kteří festivalu položili v roce 1990 základy. Jan Miroslav Krist, tehdy ředitel Městského kulturního střediska v Brně, založil společně se zástupci deseti nejaktivnějších folklorních souborů v roce 1989 Sdružení přátel folklóru. Cílem tohoto sdružení bylo připravit vznik folklorního festivalu. Jak prosté a logické, ale co úsilí a práce se za tím skrývá! O tom byly řeči na pódiu a poděkování směřovalo i k dalším již nežijícím, ale především žijícím, bez kterých by festival nebyl. Nezapomnělo se ani na hlavní duši souboru, neúnavného a energií sršícího Milana Zelinku, který stojí v čele festivalu jako jeho prezident neuvěřitelných 27 let. Pořadem provázela také již stálice Petra Eliášová, která večeru dala noblesu i pohodovou náladu.

    BROLN – tedy kdo chce a pamatuje – Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů – byl založen v roce 1952 a dnes ho vede primáš Petr Varmuža. U cimbálu exceloval Jan Telecký, zpívala Jana Osičková-Otáhalová a osvěžujícím vystoupením na gajdy – tedy dudy – byl Pavel Beck. Zazpívaly i Angeli cantati, Aleš Smutný a sólistka souboru SĽUK Denisa Kopačková. Na pravé straně pódia se nenechali zahanbit členové Vojenského uměleckého souboru Ondráš, kterému velel primáš Jaromír Kučera. Ondřej Tofel rozezněl cimbál a rozezpíval se Dívčí sbor VUS. Závěr večera rozsvítili Staroměštští mládenci, ač poněkud odrostlí, tancovali přitom jako o život. Večer plný emocí a energie odstartoval čtyřdenní maraton uprostřed města.

    V pátek 30. 8. na náměstí Svobody řemeslný jarmark a na pódiu profilová vystoupení souborů z Polska, Chorvatska, Ukrajiny, Slovenska, Řecka nebo Rakouska. A v Domě pánů z Kunštátu výstava o tom, co se na hlavách ke krojům nosívalo. Sobota 31. 8. roztančila město, protože zúčastněné soubory tančily a zpívaly nejen na pódiu, ale putovaly od stanoviště ke stanovišti. A byly to i soubory domácí a dětské, jako Jánošíček, Valášek, Šafrán, Májíček, Relíček, Šáteček či Slezan z Českého Těšína.  A večer opět na nádvoří Nové radnice pořad 30 let s tancem a písní a poté až do pozdní noci v kavárně Trojka beseda u cimbálu. Neděle 1. 9. si ještě děti užily posledního volného dne před nástupem do školy a předváděly na náměstí Svobody, co vše umí a že je to baví. Nádvoří Nové radnice ještě večer předvedly Podoby lásky a pak už jen slavnostně všichni ukončili festival, který přinesl účastníkům festivalu i obyvatelům Brna nejen skvělou zábavu, ale hlavně povědomí o kulturních a historických kořenech a vzájemné sounáležitosti. A o tom vlastně ten folklorní festival především je.

KARLA HOFMANNOVÁ

 

Foto: Jiří Krpec