Festival Petra Dvorského již „za pár“

25.07.2015 18:30

    Neodmyslitelnou součástí kulturního léta na Vysočině je Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského. Letošní, již 17. ročník, uvede nejen koncerty klasické hudby, ale neopomene ani známá jména hudby populární. Slavnostní zahájení tradičně v parku zámku Jaroměřice nad Rokytnou, náleží laureátům Světové soutěže Placida Dominga Operalia. Jsou jimi španělská sopranistka Auxiliadora Toledano a korejský tenorista Jaesig Lee. Sólisty doprovodí zlínská filharmonie Bohuslava Martinů pod taktovkou italského dirigenta Sebastiana Rolliho. Úvodní koncerty v krásném prostředí zámeckého parku mají jedinečnou atmosféru a přitahují pozornost širokého okruhu posluchačů a diváků. Nejinak tomu bude i letos.

    Rozšířená je nabídka řady komorních koncertů. Na prvním z nich vystoupí 4. srpna v jaroměřickém chrámu sv. Markéty Schola gregoriana pragensis, známý mužský sbor s vedoucím Davidem Ebenem. Program „Posvátná znamení“ je věnován symbolice v křesťanské liturgii. Den poté – 5. srpna na zámku ve Valči u Hrotovic vystoupí ruská sopranistka Tatiana Teslia s klavíristou Michalem Bártou. Na programu Večera ruských písní budou m. j. písně Michaila Ivanoviče Glinky, Nikolaje Rimského-Korsakova a Petra Iljiče Čajkovského.

    V pátek 7. srpna na dvoře pivovaru v Dalešicích vystoupí přední česká zpěvačka Lenka Dusilová, několikanásobná držitelka cen Anděl v kategorii Zpěvačka roku.

    Potud malý náhled do programu úvodních festivalových dní v prostředí krásné Vysočiny. Bohatá nabídka 17. ročníku Festivalu Petra Dvorského svou dramaturgií zaměřeného na prezentaci vokálního umění se nachází v plné šíři se všemi potřebnými informacemi na webových stránkách ARS/KONCERTU, který je pořadatelem ve spolupráci s Krajem Vysočina a státním zámkem Jaroměřice nad Rokytnou: https://www.arskoncert.cz/mhfpd/cz/  (št)

 

Ze slavnostního zahájení 2014.

Foto: archiv festivalu