Fašank Brno 2016

10.02.2016 08:25

    Oslava slunovratu je součástí folklorních tradic prakticky v celé Evropě. V našem kraji se tyto slavnosti nazývají „Fašank“ v Čechách se většinou používá název „masopust“. Je to období veselí, zpěvu, tance a hodování, ale také rejem rozpustilých barevných maškar. Konec tohoto veselí nastává v úterý o půlnoci „pochováním basy“ a tím začíná čtyřicetidenní postní období před Velikonocemi.

    Slovácký soubor Šafrán Brno organizuje letošní konec masopustu, s cílem přiblížit široké veřejnosti a zvláště mladším obyvatelům města jednu z významných lidových tradic, které byly v minulosti důležitým předělem roku na vesnici. Ukázkami tradičních lidových tanců a zvyků z jednotlivých regionů Moravy se podařilo vytvořit nové tradice brněnských fašanků, které se konají již po sedmé. V programu se vystřídalo několik folklorních souborů.

    Soubor Šafrán vznikl v roce 1949 jako Slovácký národopisný soubor. V roce 1990 byl přejmenován na Slovácký soubor Šafrán Brno. Repertoár souboru je zaměřen na oživování písní, tanců a lidových zvyků z oblasti Slovácka. V poslední době hlavně regionů Horňácka a Kopanic. Současně se snaží také o obnovení místních tradic a krojů z městských částí Obřan a Maloměřic.

    Fašank Brno 2016 se uskutečnil v úterý 9. února na náměstí Svobody společnými ukázkami lidových zvyků, například „Pochováním basy“ v podání členů souboru Lučina.

Text a foto: Petr Michl