
Fašank Brno 2013
06.02.2013 12:20
A je to tady zase. Doba masopustu, veselí, karnevalu, masek, pochovávání basy a pak už jen 40 dní půstu a čekání na Velikonoce. Můžeme se pídit a přít, co jaký zvyk znamená, co patří do pohanských dob a co je znakem křesťanství. Dnes to už málokoho zajímá, ale když vyrazí do ulic maškary, jsou středem zájmu okamžitě.
„Děláme akci pro děti i dospělé, chceme probudit zájem o lidové zvyky a oživit jednotvárný zimní život v ulicích města. Zahájení na náměstí Svobody spolu s malováním masek, předání práva zástupcem města, pochůzka fašankářů po jednotlivých zastaveních . Vzniká nám tu tradice. Zázemí nám poskytli v Paláci Šlechtičen, tedy v Etnografickém ústavu a v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu. Obě místa jsou pracovišti Moravského zemského muzea , které naši akci podpořilo. A nesmím zapomenout na TIC a na prostory v Radnické ulici,“ vysvětloval Ladislav Urbančík, místostarosta Slováckého souboru Šafrán, který je hlavním organizátorem akce.
Odpoledne děti, večer dospělí. To už v sále Dělnického domu na Jamborové ulici, kde po oslavách a tanci se pochovala basa a tím i bujaré veselí. Účastníky byli další soubory z Brna – na přespolní už nezbyly peníze. Ale i tak bylo hodně muziky, kterou obstaraly cimbálové muziky Pajtáš, Sylván, Slováckého krúžku, Šmytec či Javorník. A taky hodně tancování, což zase byla parketa Bohunické chasy, Valášku, Javorníčku, který se zúčastnil akce poprvé. Nechyběla Krojovaná skupina z Komína, Lučina, Májek, pořadatelský soubor Šafrán a zapojil se i Vojenský umělecký soubor Ondráš, který do akce vnesl jiskru a profesionalitu.
A proč to všechno? „Chceme vzbudit zájem o historii a dosáhnout, aby se lidé dokázali identifikovat s prostředím, ze kterého pocházejí. Myslíme si, že je to v dnešním stále více se globalizujícím a elektronickém světě velmi důležité,“ věří akci Ladislav Urbančík. A tak, i když dnes už nemusíme vymýšlet motivace pro lidi, jak uchránit poslední zbytky zrna pro sklizeň a jak přežít depresivní zimní počasí do doby, než vysvitne definitivně sluníčko a přijde jaro, je organizace takové akce příjemným zpestřením zimních dnů a prostředek ke stmelení lidí a vytvoření veselých společných zážitků.
KARLA HOFMANNOVÁ
Foto: Petr Michl