Epopej Alfonse Muchy poputuje do Japonska

27.07.2014 09:05

    Soubor dvaceti velkorozměrových olejomaleb z dějin slovanských národů – Slovanskou epopej – od ivančického rodáka Alfonse Muchy jezdili obdivovat turisté do Moravského Krumlova až z Japonska.

    Naopak se do země vycházejícího slunce tato secesní velkoformátová plátna na základě mezistátních jednání přestěhují na tři měsíce v roce 2017 do významné galerie National Art Centre Tokio. Pak se epopej vrátí do Velké dvorany Veletržního paláce v Praze, kde měla být jen dočasně, než se přestěhuje do důstojné nové samostatné výstavní síně. Tak si to Mucha přál a stanovil to jako podmínku hlavnímu městu ve smlouvě, kterou toto dílo Praze daroval. Metropole za 80 let jeho podmínku dosud nesplnila.

    Do roku 2012 byly soubor pláten Slovanské epopeje i Muchovy návrhy prvních československých poštovních známek a bankovek veřejně přístupné na zámku v Moravském Krumlově. To proto, že moravskokrumlovští občané objevili po 2. světové válce plesnivá plátna Slovanské epopeje navinutá na úložné válce ve vlhkých pražských sklepích. Patrioti z Muchova rodného kraje proto jeho dílo nechali na vlastní náklady odborně zrestaurovat a pak je mnoho desetiletí vystavovali na státním zámku v Moravském Krumlově, zkonfiskovaném dle dekretů prezidenta republiky E. Beneše hraběti Karlu Kinskému. Zachránci Muchova díla tvrdili, že na jeho ponechání na Moravě mají alespoň morální právo. Proto nedávný násilný odvoz Epopeje do Prahy vyvolal vlnu nesouhlasu radnice i místních obyvatel. Moravský Krumlov přišel o světově věhlasnou turistickou atrakci. Její absence téměř zrušila turistickou návštěvnost města a moravskokrumlovské živnostníky připravila o tržby, čímž je přivedla téměř na mizinu.  (vž)