Ekoplagát Žilina oslavuje 40. výročí

01.07.2017 16:45

    Ve čtvrtek 29. 6. 2017 byl v Považskej galérii umenia v Žilině slavnostně zahájen 14. ročník trienále ekologického plakátu Ekoplagát ’17 Žilina. Jde o nejstarší nepřetržitě konanou cyklickou soutěžní přehlídku plakátu s tematikou ochrany přírody a životního prostředí na světě.

    Výstavy Trienále organizuje od roku 1977 v tříletém cyklu Správa Národného parku Malá Fatra (Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky). I v Brně jsme již díky spolupráci organizátorů se Sdružením Bienále Brno měli třikrát možnost vidět  výběr z ročníků 2002, 2005 a 2008...

    Letos na výstavu prošlo výběrovým sítem 177 plakátů od 93 autorů z 19 zemí. Mezi účastníky nalezneme i 7 grafiků-designérů z České republiky, z Brna Františka Borovce a Jana Rajlicha ml.

    Na vernisáži mezinárodní jury – Mgr. Dana Doricová (iniciátorka a kurátorka Trienále), doc. Pavel Choma, Mgr. Milan Mazúr (ředitel PGU), prof. Władysław Pluta a doc. Jan Rajlich ml. – vyhlásila vítěze soutěže. Hlavní cenu získala Polka Elzbieta Chojna; 1. cenu Aniello Frasca ze Švýcarska, 2. cenu Matej Floriančič ze Slovenska a 3. cenu Li Mingliang z Číny (převzal ji přítomný velvyslanec Čínské lidové republiky na Slovensku). Uděleno bylo též několik čestných uznání poroty a ceny zainteresovaných partnerů (Karpatská iniciatíva pre mokrade, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky, město Žilina).

    Výstavu Ekoplagát ’17 Žilina je  možno v Považskej galérii umenia v Žilině zhlédnout po celé prázdniny až do 27. 8. 2017.  (JR)

 

Foto: Jan Rajlich