Duha v Brně

04.09.2013 21:15

    Pětačtyřicet let Provázku je k neuvěření. Divadlo, které před lety zakládala parta studentů a které se zanedlouho stalo přední domácí scénou, se blíží k abrahámovinám. Dnešní Provázek je samozřejmě jiný, než ten původní, drží však kontinuitu, je významným experimentálním divadlem, dosud tu také vystupují, hostují, spolupracují i ti, kteří stáli u počátků souboru.

    Husa na provázku přichází tradičně s projekty, které obohacují nejen brněnský divadelní svět. Letošní začátek sezony je nejiný. Další ročník Divadla v pohybu, který mý být oslavou jubilea, se představí pod názvem Duha v Brně. Duha vstoupí nejen do prostor divadla, ale i do města a některých jeho zajímavých lokalit, a to ve dnech 21. až 29. září. Vysvitne v podobě mimořádně nabitého a náročného programu o pětačtyřiceti divadelních akcích v průběhu devíti dnů. Podle organizátorů „se dají očekávat extáze, katarze, čtvrtá dimenze“. Program bude klást na aktéry vskutku mimořádné nároky. Divák zas nebude mít snadnou volbu, co z atraktivní nabídky vynechat. (Kdo muka rozhodování nepřekoná, má možnost zvolit přenosnou abonentku na celý cyklus.). Z nabídky Duhy uvádíme malý ilustrativní výběr nezahrnující zdaleka vše.

    Sobota 21. 9. Kabinet Turba – klaunské filmy. Derniéra Trosečníka III. a. d. Zvláštní host: Boleslav Polívka.

    Neděle 22. 9.  Den extáze. Od 12 do 24 hod z Procházkovy síně Domu umění do Husy. Ve znamení průřezu historií. Inscenace, jak šly za sebou v tresti, v kostce. Kdo se dostaví ze stovky pozvaných, kteří s Provázky hráli nebo spolupracovali? O jaké vzpomínky se s diváky rozdělí? To se uvidí v neděli.

    Pondělí 23. 9. Woodstock v Anthroposu. – Studenti, vítejte v Brně!  Program i v parku. Provázkovská výtržnost „Kdo je mamut, ty huso?“ D 1 a mladé brněnské kapely. Prase – úspěšná inscenace, tentokrát s pěveckými posilami z Janáčkovy opery.

    Úterý 24. 9. Den současné dramatické tvorby. Vítězové soutěže hledající nové dramatiky. – Ve vile Tugendhat, na terasách i v zahradě.

    Středa 25. 9. Nehorázně perverzní (Den odpovědnosti). Happeningy, výstava fotografií (Denisovy sady) a výtvarný happening Karla Gregora, vše ve znamení Václava Havla. Inscenace Lásek jedné plavovlásky a Tonight tancovačka.

    Čtvrtek 26. 9. Den snivců. – Hladový ples E. Tálské, Tichý Tarzan A. Petrželkové, Korespondence W + V J. Mikuláška. Live koncert P. Fajt.

    Pátek 27. 9.  Den Běsů. Nejen záznam slavného představení, ale mnohé další, co název pátečního dne evokuje. Othello is black, Maestro a Markétka. Jak se Husa svlékla z kůže.

    Sobota a neděle (28. a 29. 9.) Čapek na Provázku I. a II. Kromě souborného provedení provázkovských inscenaci i jiné kusy, které vzbudí pozornost. Nejen Dášenka, ale i všefoxteriérský slet. Závěrem kanonáda z baterie čtyřiceti pěti lahví šampaňského. Tím možno pětačtyřicetiletému panu Provázkovi upřímně připít do dalších let.  (št)