Divadlo Bolka Polívky:

Závěrem sezony kuličky a kabaret

02.07.2015 10:50

    Divadlo Bolka Polívky se v pondělí 29. června rozloučilo s letošní divadelní sezonou. V průběhu dne ožilo Jakubské náměstí akcí „JAKUBÁK OPEN – Turnaj v kuličkách aneb Nestyď se a cvrnkni si“. Podívaná nevídaná. Po dopoledním „rozstřelu“, za účasti široké veřejnosti, od 13 hodin následoval turnaj reprezentačních družstev brněnských divadel. Hrála se „stolní kuličková“, na speciálních stolech s předem připravenými důlky. „Není to jak za nás, kdy jsme museli důlky hloubit patami v zemině,“ komentoval náhodný pamětník. – „Skrz kuličky vám cestáři vylamovat kostky z dlažby a hloubit jámy nebudou. Práce mají dost jinde, skončili na Milady Horákové, začali na Minské…,“ podal mu kdosi do toho vidící zasvěcenou informaci. Pamětník nebyl k zastavení: „Kuličky mají být z pálené hlíny! Ne tenhle umělohmotný šmejd,“ řekl s přízvukem, jako by je v dávném dětství sám z hlíny hňácal a kulatil. Na nic už nečekal, odešel, buď naproti Na stojáka, nebo domů stavět keramickou pec.

    Vraťme se ale k turnaji: výsledky zápasů vyrovnané, snad i proto, že týmy byly nevyrovnané. Někteří jedinci byli v crnkání kuliček mazáci, jiní zas kuličky měli v ruce ponejprv v životě. Jako vždy zvítězil sport a olympijské „důležité je zúčastnit se“. Nejlepší výkony podalo zahraniční družstvo ze Slovenska, podle některých proto, že snad mají přece jen trochu lepší přírodní podmínky, než my na Moravě a v Čechách, s výjimkou severních, odkud pozvání včetně Jiřetína nereagovali.

    Domácí nevyužili výhodu prostředí, přesto skončili na pěkném čtvrtém místě a výsledků si cení. Kapitán týmu B. Polívka nosil do pozdního večera na krku zavěšenou bramborovou medaili. Tahem na důlek a mistrovskou koncovkou překonával mnohé mladší, avšak nevyzrálé dosud kuličkáře.

    Večer po sportování, koncertování hudebního tělesa Pekáč, vypuštění mírové kuličky, instalace nadživotního nosu, pamětní desky Známého klauna a volné zábavě, následovalo závěrečné představení sezony – v pořadí druhý RE-KABARET. Byl bez nadsázky úspěšným vyvrcholením závěrečného dne divadelní sezony. Zaujal hned úvodem, kdy se účinkující představili, skryti v plastových popelnicích, které umně kočírovali. Po více individuálních i skupinových poskoků vytvořili vojensky uspořádaný popelnicový útvar, z písmen tvořící název představení. Výstupy pak šly ve svižném tempu jeden za druhým, vtipné a nápadité pohybové kreace střídala slovní i hudební komika. Smích diváků byl četný mnohohlasý a upřímný, mnozí se hlasitě chechtali a bylo opravdu čemu. Výkony všech účinkujících byly bez rozdílu výborné, předváděná čísla vtipná, zábavná. Až překvapilo, a to v pozitivním smyslu, že inteligentní humor, prezentovaný v jednotlivých výstupech, v žádném případě neměl potřebu uchýlit se dnes málem nezbytné, přitom nefunkční, samoúčelné vulgaritě. Opravdu výborný kabaret, promyšleně vystavěný, s rychlým spádem, bez vaty, nudy i levné přisprostlosti. Rozhodně by stál za reprízování! Třeba se něco objeví v Bolkově televizní manéži…

    Po zábavném i napínavém kuličkovém happeningu: povedený kabaret. – Takový byl závěr letošní sezony v Divadle Bolka Polívky. Co víc si možno přát? Komu to nestačilo, mohl se po představení vmísit mezi množství mladých lidí na přeplněném náměstí. Nalézt volnou židličku, nebo jako většina zvolit posezení na dlažbě chodníku. Na večerním Jakubáku to žilo a tepalo, jak o prázdninách někde na jihu. Kuličky, kdysi tradičně otevírající klukovské jaro, rychle vystřídalo léto.

JAROSLAV ŠTĚPANÍK

 

Foto: archiv Divadla Bolka Polívky