Co se chystá na Provázku

06.11.2014 08:35

    Listopadové dny v Huse na provázku slibují dost zajímavého.

    Noc divadel se tu rozhodli tentokrát uspořádat ve spolupráci s pražským divadlem Archa. Z toho plyne, že 15. listopadu 2014, kdy se Den divadel koná, Husu v Brně neuvidíme. Představí se pražským divákům souborným projektem Géniové a podvodníci – představením Moc art aneb Amadeus v Brně (Strašná mela) M. Štědroně a M. Uhdeho a Amadeem (tj. Milovaným Bohem) P. Shaffera. Obě inscenace v režii V. Morávka.

    Divadlo Archa naopak krátce zakotví v brněnském Domě pánů z Fanalu. Přiveze výstavu (Radikální divadlo včera a dnes), která je malým pandámem k výstavě soch a obrazů Petera Schumanna. (Pod názvem The Shatterer (Ničitel) se konala v Queens Museum v New Yorku.)

    Autorský projekt (Já jsem tvůj zajíc) Petra Nikla je černobílým melodramatem obrazů a hudby inspirovaný nafukovacími hračkami autorovy maminky Libuše Niklové.

    17. listopad v Huse se bude konat pod názvem 25 let svobody aneb Sametový mejdan na provázku.

    V 17 hod startuje nový debatní cyklus „Všechno, co potřebujeme, je pravda“, ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla.

    Od dvanácti hodin bude debatám předcházet exkluzivní předpremiéra čtyř filmů z cyklu České století scenáristy K. Kosatíka a režiséra R. Sedláčka.

    Večer a závěr celého dne bude ve znamení koncertu Big Beatles, hudby, ohně i, špekáčků, všeobecné radosti…

    A nač se můžeme v listopadu těšit nejdřív? – Ano, je to tak. 11. a 12. listopadu 2014 se v obnovené premiéře vrací do Brna šťastná to žena – Babička naší paní Boženy Němcové, s nimi náš Peca – Jiří Pecha, nositel jedinečného ocenění za nejlepší mužský výkon v ženské roli. Druhý premiérový den je současně dnem sedmdesátin herce, který domovskou scénu spoluzakládal a zůstal jí i městu po celý čas své mimořádně úspěšné dráhy, věrný.

    Legendární inscenace počtem 312, přitom vždy vyprodaných představení (1997 až 2006), je v Divadle Husa na provázku tou s nejvyšším počtem repríz. Nyní se otevírá možnost, aby mladší diváci mohli navštívit slavné představení s legendou Provázku Jiřím Pechou v jedné z jeho životních rolí. Dříve narození půjdou znovu, i proto, aby porovnali výkony mladých herců, kteří nahradí ty, co na Provázku již nejsou. Vlastně ta Pecova babička „přežila se zbylým zdravým jádrem“ vnoučata a vůbec spoustu mladších, včetně psa Sultána.

    Jako dřív potěší výborně pojatý scénář Petra Oslzlého a Ivo Krobota, k tomu hudba Zdeňka Kluky a Jiřího Pavlici, scéna, kostýmy a vše, co k představení, které staví na slovu, muzice, pohybu a tanci patří. To vše za režie Ivo Krobota.

JAROSLAV ŠTĚPANÍK

 

Foto: archiv DHNP