Básník Ivo Odehnal odpovídá na otázku

Co nového – nebo co do šuplíku?

01.10.2016 10:10

Jak to vypadá s Tvou sbírkou pro děti, o níž jsi se mockrát zmiňoval?

    Výtvarník-grafik a skvělý karikaturista Jan Hrubý se ujal ilustrování této mé sbírky pro děti nazvané Kozí balet, což mne moc těší. Dopadne-li vše dobře, knížka by mohla vyjít v nakladatelství Sursum ještě letos k Vánocům. V době, kdy publikace pro děti hýří barvami a jsou „přeilustrované“, zde půjde o spojení čisté kresby s textem, což bezpochyby podpoří dětskou fantazii.

Letos jsi oslavil osmdesátiny, jsi spokojen s jejich průběhem?

    Především jsem pocítil, co je to přátelství... Potěšil mne blok veršů uveřejněný v Literárních novinách i blahopřání v Divokém víně. Vedle CD Šaman z kančích hor, které připravilo studio Agadir, a vedle chystaného Kozího baletu by tak byly „uzavřeny“ mé osmdesátiny.

Jak se cítíš v osmdesáti a co chystáš nového?

    Prozaik Ivan Klíma se sice nedávno v Brněnském deníku vyznal, že v osmdesáti by se mělo s tvorbou přestat, protože moc nového už vzniknout nemůže, přitom je mu pětaosmdesát a donedávna mu to nedalo nepsát. Já mám v osmdesáti ještě několik věcí nevydaných a „rozdělaných“. Rukopis sbírky Neklid úklidu – úklid neklidu je dokončen a hledá nakladatele. „Dotahuji“ rukopis Perpetuum debile. Pod názvem Moje vlastní perpetuum debile byla uveřejněna ukázka v Almanachu české poezie 2016 Řezbáři stínů, který redigoval Vladimír Stibor.

Ty jsi původní profesí filozof...

    Ano. K filozofii se vracím dopracováním souboru Koktejl moudrých v zahradě filozofů, což je imaginární setkání a jisté vyznání filozofů několika tisíciletí, ale hlavně bych se chtěl na závěr své existence představit něčím z prózy. Když se můj přítel z nejlepších nedávno vyjádřil, že básníci nebývají chytří,  podnítilo mne to k sestavení stovky fejetonů Blbý básník se rád přitulí k řitím světa. Je to tak trochu polemika s blbostí. Uvidím, jestli se najde vydavatel.

    Ale to není všechno. Mám ještě rozepsány dvě verze rukopisu Pískám si na provaz, opravuji rukopis skladby nazvané Savasana (dechová cvičení v pozici mrtvých). Průběžně se věnuji básničkám pro děti. V rukopise mám soubor Nebojme se sami v lese. Potěšilo mne, že se v internetovém Divokém víně objevily mé verše pro děti Sedí moucha na klice...

    Osmdesátka mne, jak vidíš, nenechává v klidu...

Ivo, to jsem velice rád a už se těším až se Tvá nová díla objeví na knižním trhu. Děkuji Ti za rozhovor.

BOHUMIL HLAVÁČEK