Čaroděj ze země Oz

15.03.2019 10:05

    Divadlo Radost uvádí na velké scéně jako svou třetí premiéru sezony pohádkový fantasy příběh – Čaroděj ze země Oz, pod režijním dohledem Michala Sopucha s hudbou Davida Rottera. Dramaturgie se ujal Pavel Trtílek na scéně Katariny Kováčikové.

    Americký spisovatel Lyman Frank Baum se narodil roku 1856 a zemřel v roce 1919. V roce 1904 se objevila na pultech knihkupectví jeho knížka pro děti o čarodějné zemi Oz. Hned po vyjití knížky tiskem se z ní stal podobný fenomén, jakým je dnes Harry Potter britské spisovatelky J. K. Rowlingové.

    V Baumově románu o velkém čaroději vystupuje hlavní postava dívka Dorotka a její přátelé, dále mluvící zvířata a mnoho nadpřirozených bytostí. Na začátku příběhu odnese tornádo Dorotku i s její chaloupkou do čarovné země Oz. Najít cestu zpátky domů ji může pomoci jen Velký Oz, a proto se Dorotka vydá k němu do Smaragdového města. Cestou se k dívce připojí její tři přátelé, kteří chtějí také splnit svá přání.

    Velký Oz je nejdříve pošle plnit velice obtížný úkol – porazit zlou čarodějnici ze západu. To je podmínka, aby Dorotce a společníkům splnil jejich přání. Ale ani po úspěšném vyřešení úkolu, ještě nemají vyhráno a jejich dobrodružství v kouzelné zemi Oz zdaleka nekončí…

Text a repro foto: Petr Michl