Byli jsme v Sonocentru!

12.04.2014 20:10

    Pozor, žádné zdravotnické zařízení pro kontrolu tělesných funkcí či dysfunkcí. Členové Klubu novinářů-seniorů si byli ve středu 9. dubna 2014 prohlédnout nově vznikající luxusní hudební klub, který hned tak nikde nenajdete!

    V ulici Veveří, vedle nového komplexu Palatinum, jen kousek od Finančního úřadu na Šumavské, vznikla nepřehlédnutelná úctyhodná bílá kopule, zasazená mezi dvě černá křídla. A v ní koncertní sál. Není sice takový, na jaká brněnská hudební veřejnost již sto let marně čeká, ale vzbuzuje respekt a očekávání. A to už několik let, kdy ještě zde byla proluka a kdy se už kolem něho rozvířila korupční kauza někdejšího žabovřeského starosty Aleše Kvapila, který za ni šel do vězení. To nebyl dobrý začátek, nicméně teď stavba vzbuzuje zvědavost už jen svým exteriérem.

    Přestože jsme přišli ještě na staveniště, kde se pilně pracovalo, mohli jsme se díky našim průvodcům, manželce majitele firmy SONO Records, paní Martině Štoplové a manažerovi klubu Danu Giačovi, podívat nejen do prostor, kde se připravuje restaurace a společenské prostory, ale především do sálu. Na první pohled zaujme monumentálním pojetí. Kupolovitý interiér v barvách černé, bílé a terakoty, je po obvodu obehnán dvěma patry balkonu. Ten je celistvý a připomíná obrovský žlab. Vyzkoušeli jsme si, že je ze všech stran i úhlů dobře vidět na prostorné jeviště, na které by se s přehledem vešla filharmonie.

    Nicméně, i když by hrála hodně forte, moc by toho posluchač neuslyšel. Polstrované stěny vše pohlcují, zvuk je suchý a bez jakéhokoli dozvuku. Opět sál, který předpokládá pouze elektronické zvučení. Pak bude ovšem poslech určitě dokonale vyladěný – záleží však na šikovnosti zvukaře. Zřejmě půjde i o ideální prostor pro nahrávání.

    Komplex doplňuje moderní hotel, v posledním, devátém patře s perfektní vyhlídkou na město. Tam ovšem vyšlapali jen největší odvážlivci, neboť výtah byl ještě mimo provoz. Celkem je tu 39 pokojů, včetně dvou apartmánů v posledním patře.

    Budovu postavila společnost SONO Records podle návrhu architekta Františka Šmédka. Ten propojil všechny prostory, což umožňuje přecházet z hotelu do sálu i do restaurace a do čtyř barů. Počítá se s hudebními produkcemi, divadlem, promítáním filmů i s tanečními akcemi. Prostory budou k pronájmu i pro kongresy a festivaly.

    Hlavní sál je možné upravit na řadové sezení, na stolové uspořádání i na stání. Podle toho je možno upravit kapacitu sálu od 700 míst na sezení až po 1 200 míst na stání. Zázemí pro účinkující jsme neviděli, tam bychom příliš překáželi dělníkům, ale prý je skvěle vybavené.

    A kdo tam bude jako první vystupovat? Zdá se to nepravděpodobné, ale již 25. dubna je naplánována první, byť neveřejná akce a 30. dubna zde bude absolventský projekt JAMU, hudebně-taneční představení B. Martinů – CHLÉB NÁŠ VEZDEJŠÍ, což je scénické zpracování Polní mše, Proroctví Izaiášovo a Hora tří světel. Oficiální zahajovací ceremoniál se má uskutečnit 2. května.

    Dál tu budou údajně vystupovat bratři Ebenové, Hradišťan, Helena Vondráčková, Peter Lipa Band, Jaromír Hnilička či orchestr Duka Ellingtona… Vize odvážné, vsází se na zvědavost návštěvníků. I když vstupné prý bude umírněné, „zaváděcí ceny“ se údajně budou pohybovat kolem 400 Kč…

    Protože venku bylo zima, vítr a nevlídno, tak jsme s povděkem přijali pohostinství vedlejší kavárničky a ještě chvíli si povídali se spolumajitelkou SONO Centra o budoucnosti provozu nového hudebního klubu v Brně a popřáli jí i novému kulturnímu centru hodně zdaru.

    A kam se půjde příště? To už musí prozradit manželé Hlaváčkovi, kteří výlet zorganizovali a domluvili. Tak díky jim a příště se budeme těšit – prý do ateliéru… Tak se těšíme!

KARLA HOFMANNOVÁ

>>><<<

Fotogalerii z návštěvy novinářů v SONO Centru najdete zde.