Expozice nové hudby 2015

Brno prostoupí soudobá a experimentální hudba

03.06.2015 19:35

    Ve dnech 10. až 14. června bude jihomoravská metropole žít „procházkami s hudbou“, a to moderní, současnou. Konat se bude již 28. Expozice nové hudby, součást Mezinárodního hudebního festivalu Brno (počtvrté „pod taktovkou“ Filharmonie Brno). Letošní červnový termín slibuje krásné počasí, které by mělo zlákat Brňany i návštěvníky města do míst známých i méně známých za hudebními, někdy nečekanými překvapeními. „Můžete se procházet jen tak mimochodem, nebo cíleně, a přitom poslouchat koncerty, zvukové instalace a performance i hudební intervence do veřejného prostoru. Novou hudbu bude možné potkávat a poslouchat na místech jako je Besední dům, Nová radnice, Mendelovo muzeum, brněnská Praha, Jurkovičova vila, Betlémský kostel, Pavilon Y na výstavišti, nebo v příkopě na Špilberku,“ upřesnila místa hudebního dění ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

    „Pečlivě poslouchat je důležitější než rozeznívat,“ tvrdí „klasik“ soudobé hudby Alvin Lucier. Výrok možno považovat za moto letošního ročníku festivalu, a možná ještě víc jeho součásti, projektu „Hudební objekt Brno“. Našli jste si někdy čas k naslouchání zvuků, tónů, harmonií i disharmonií znějících z různých míst a zákoutí našeho města? Kdo by na to měl čas, že… Tentokrát se nabízí příležitost vyjít vstříc podnětu: „mimo-chodem poslouchám“, nebo: „sedím, poslouchám“. – Na vybraných místech jsou pro posluchače připraveny židličky.

    Úvodnímu festivalovému koncertu (10. 6. v 19. hod.) bude předcházet v 17 hod. slavnostní zahájení na nádvoří Besedního domu. Koncert představí pět skladeb, tři v podání Filharmonie Brno a dvě elektroakustické kompozice z autorských pásů. Další dny přinášejí atraktivní putování za různými podobami soudobé hudby na různých místech Brna, jak pod střechou či kopulí, tak pod širým nebem. Záleží na každém, co si z nabídky zvolí a vybere, nebo zda se rozhodne pro permanentku a prožije s ní zajímavé pětidenní hudební dění.

    Koho si přeje letošní Expozice oslovit? „…posluchače, kteří hledají pomíjivé zvuky, kteří chtějí důvěřovat svobodnému projevu bez škatulí, kteří dokážou přijmout ticho a skutečně poslouchají, když je pro ně dotvářeno. V neposlední řadě pro ty, kteří se rádi procházejí…“ Tolik Viktor Pantůček, dramaturg festivalu.  (št)

 

Kam a kdy ve festivalové dny, napoví „Programoviny“
a
https://mhf-brno.cz/expozice-nove-hudby/