Brno – mé rodné město

06.12.2017 20:10

    Brno – mé rodné město je název výstavy, která byla 6. listopadu zahájena v Malé Královopolské galerii v Brně. Svoji výtvarnou tvorbu na ní představuje docent Miloslav Konvička. Téměř čtyřicet let působil na brněnské Fakultě architektury. Pro Brno mnohokrát zpracovával urbanisticko-architektonické studie tzv. městského interiéru, návrhy úprav uličního prostoru. Tyto studie byly vždy doprovázeny perspektivami návrhu, obvykle akvarelovou technikou. A odtud byl jen krůček k současným akvarelům a jejich pojetí. Často se Miloslav Konvička věnuje také olejomalbě. 

    Středem jeho pozornosti je především rodné Brno. Miloslav Konvička má nejraději městské centrum, jeho historické jádro se spletitou sítí ulic a náměstí s dominantními chrámy a paláci. Neopakovatelné kouzlo má pro něj i Zelný trh – nejen jako městský prostor s Parnasem a prodejními stánky, ale i s pohledy na Petrov a Starou radnici. Pozoruhodné jsou také malířovy panoramatické výhledy na město, především ze Špilberku.

    Miloslav Konvička patří k realistickým malířům. Ve své tvorbě se inspiroval jak anglickými akvarelisty, tak i Václavem Jansou, známým žánrovým malířem Prahy konce 19. století. Zvláštní místo v jeho výtvarném školení pak zaujímá malíř a grafik Ferdinand Engelmüller, který rovněž maloval výjevy ze staré Prahy. Při své tvorbě využívá Miloslav Konvička všech možností akvarelu i olejomalby. Jeho obrazy zaujmou vystižením okamžité nálady vybraného místa, jemnou barevností i citlivým využíváním světla a stínu.

    Ve výtvarné tvorbě nezůstává Miloslav Konvička jen u svého rodného města. Oblíbil si jihozápadní část Českomoravské vysočiny, maloval pobřeží Černého a Jaderského moře, krajinu i mrakodrapy v Severní Americe. Brno však stále zůstává v popředí jeho zájmu – a za to bychom mu měli být vděčni. Po zhlédnutí obrazů Miloslava Konvičky si totiž lépe uvědomíme kouzlo města, ve kterém žijeme.

    Výstava Brno – mé rodné město potrvá do 22. prosince. Malou Královopolskou galerii najdete v Husitské ulici č. 1, otevřena je v pondělí až pátek od 13 do 17.30 hodin.

VĚRA RUDOLFOVÁ