Brněnští lvi se ozvali…

30.10.2019 08:15

    Tak jako každý rok, i letos uspořádal brněnský Lion club benefiční koncert, jehož výtěžek je věnován zrakově postiženým. Akce proběhla v úterý 22. října v sále Janáčkovy akademie múzických umění.  Koncertovali žáci 2. a 3. ročníku muzikálového herectví.

    Měli bychom možná vědět, že Lions Clubs International je jednou z největších mezinárodních humanitárních organizací. Sdružuje téměř milion a půl členů v klubech po celém světě, u nás má na tisícovku organizovaných příznivců, kteří se rozhodli být užiteční své vlasti i potřebným, a to bez nároku na státní podporu. 

    Název Lions připomíná sice lvy, ale je zkratkou stvořenou z pojmů Liberty, Intelligence, Our Nation´s Safety: svoboda, vzdělání, porozumění, bezpečnost našich národů. Lioni vznikli koncem první světové války v USA, založili je bohatí chicagští podnikatelé, mecenáši, aby zmírnili osudy chudobnějších spoluobčanů. V roce 1968 doputovali k nám, první pokus o založení byl učiněn v Brně, pak ovšem zmařen a probuzen k životu v roce 1990, ještě za časů Československa – a v jeho struktuře žijí Lvi dodnes. Česko a Slovensko je Distriktem 122 a v čele máme guvernéra. Guvernéři se každoročně střídají, nyní je jím pan Pal'o Mora z Banské Bystrice.

    Hybnou osobností brněnských Lvů je bezpochyby MUDr. Rudolf Vévoda. Pamětníci si možná vzpomenou, že tehdejší student medicíny působil v divadelním souboru X 59, který v šedesátých, sedmdesátých (a osmdesátých) letech patřil k nejznámějším amatérským divadlům – založili jej Radim Vašinka a Zdeněk Čecháček-Turba, tvořili a působili v něm Milan Uhde, studenti JAMU Ladislav Frej a Jiří Štědroň, hudbu skládal Petr Skoumal – a recitoval a zpíval tam i dnešní nestor brněnských urologů, Rudolf Vévoda. Najdete ho i ve svém počítači. Má tam vyhledávanou urologickou a sexuální poradnu. A možná v některém z knihkupectví nejdete i některou z jeho nenápadných básnických knížek – Noční polibek na dálku, Noční hlídka srdce a Láska ve fázi REM. Před dvěma lety vydal sbírku Ztracená stopa anděla. Nedávno mi sdělil sladké tajemství – k pětaosmdesátinám připravuje sbírku pátou…

Doc. Dada Klementová a MUDr. Rudolf Vévoda. Kompozici doplňuje kontrabasista Vít Šujan (vlevo).

    Hudební náplň večera byla v rukou pedagožky JAMU Dady Klementové, s níž spolupracoval známý brněnský jazzový publicista a pedagog JAMU Jan Beránek-Dalecký. Připravila a secvičila se studenty písničky Suchého a Šlitra, Jiřího Bulise, i známé populární kousky od V + W a dalších autorů.  Popravdě, činí tak již od roku 1975: „Já totiž tahám studenty po nejrůznějších akcích, zpíváme v nemocnicích, v zařízeních pro handicapované a taky pějeme v hospodách při oslavách, děláme výchovné koncerty pro školy, včetně mateřských… Jsou to úžasné zkušenosti. Studenti se otrkají a ti, pro které zpíváme, jsou šťastní a děkují… Dobrý pocit… nad všechna materiální ohodnocení….“ říká.

    S Dadou Klementovou u klavíru prošli studiem dnes už známí, ba i slavní muzikáloví herci, zpěváci a zpěvačky, jedni z prvních byli Petr Gazdík, teď umělecký ředitel Městského divadla bratří Mrštíků a Milan Němec, znamenitý herec, pak Roman Vojtek, Dana Šinkorová jako jedni z prvních na JAMU, Radka Coufalová, Ivana Vaňková, Ján Slezák, Olda Smysl, Dušan Vitázek, Peter Pecha…

    Na závěr popřejme: Brněnským lvům, aby jejich řady vzkvétaly a muzikálovému potěru, aby se zase brzy objevil v BrnoŽurnálu…

S úsměvem napsal LADISLAV VENCÁLEK
Foto: autor

 

Studenti 2. a 3. ročníku muzikálového herectví JAMU. V hledišti sedí Natalie Rašín.