Big v městském divadle je velký muzikál

Společně v něm hrají desetiletí herečtí matadoři Adam a Josef Gazdíkové

01.11.2018 14:15

    Na Hudební scéně Městského divadla Brno se zabydluje další z řady muzikálů, v sobotu 20. října byla česká premiéra. Ohlasy kritiky vesměs pozitivní, ohlasy diváků v naprosté většině kladné, lidé mluví v superlativech. Muzikál s prostým názvem Big zaujme velkorysým pojetím, spoustou účinkujících, tanci, sólovým i sborovým zpěvem a samozřejmě, jak jinak, skvělými hereckými a pěveckými výkony. Hlediště si jednoznačně získávají dva malí Gazdíci, desetiletí Adam a Josef, synové režiséra a překladatele (spolu s Karlem Škarkou) Petra Gazdíka. Hrají kluky o dva roky starší.

    Big je inzerován jako rodinný muzikál s pohádkovým příběhem pro celou (diváckou) rodinu. Pochopit by měly děti zhruba od osmi let.

    Také tento muzikál má původ ve filmu (z roku 1988), u nás byl promítán pod názvem Velký a kdo ho viděl, ví, že se v něm proslavil tehdy ještě málo známý Tom Hanks. V dubnu 1996 měl Big premiéru na Broadwayi, libretista John Weidman upravil filmový scénář pro divadlo, texty písní napsal Richard Maltby junior. Hudba skladatele filmové hudby Davida Shireho (Všichni prezidentovi muži, Druhá vesmírná odysea, Číslo 5 žije aj.) není v muzikálu Big možná tak podmanivá a líbivá jako dejme tomu u Bernsteinovy WSS, nicméně je dynamická, rychlá, takže umožňuje velké možnosti choreografovi. V tomto případě sympatické Carli Rebecce Jefferson, která rozpohybovala zpěváky-herce, profesionální tanečníky a třicítku dětí. V jednotlivých rychle se měnících scénách zaplňují celé jeviště, vnímavý divák musí cítit obrovskou energii. Angličanka Jefferson spolupracuje s českými hudebníky a v Česku se už částečně zabydlela. Půvabnou češtinou chválí skupinu tančících i zpívajících dětí. Po své zkoušce prý ani nechtěly odcházet, zůstávaly a koukaly se na další zkoušky. V muzikálu zůstala oblíbená scéna z filmu, kdy hlavní hrdina (ve filmu rozcuchaný Hanks) na obrovské klávesnici na podlaze vyšlapává podmanivou melodii písně Heart and Soul (na jevišti MDB Jan Brožek nebo Jonáš Florián spolu se Zdeňkem Junákem nebo Janem Mazákem). Autorem písně je americký muzikant Larry Clinton, melodii napsal další jeho krajan a hudební velikán Hoagy Carmichael…

    O čem je Big? Hlavní hrdina změní svůj věk. Dvanáctiletý klučina vysloví před kouzelným automatem přání být už konečně dospělým. Splní se mu to, probudí se jako třicátník, ale s duší a zkušenostmi kluka. Autorům to dává nepřeberné množství půvabných zápletek, těšit se můžete na „milostnou“ scénu s dívkou, která se do 30letého kluka zamiluje, on sám udělá pohádkovou kariéru atd. Budete se určitě bavit, stejně jako diváci po celé Americe, Velké Británii i jinde. Hlavní dospělou roli vytvářejí už zmínění pánové Brožek a Florián. První jmenovaný má k postavě blíž svou vizáží, je také na plakátu, druhý hrál na premiéře, oba jsou skvělí herecky, pěvecky i pohybově. Kluci Gazdíkovi získají srdce všech, jsou na svůj věk už zkušení a správně oražení; bodejť by ne, když v uplynulých třech letech účinkovali v pěti velkých muzikálech – Mary Poppins, Děsnej pátek, Pískání po větru, Prodaný smích, Chaplin. Role kamarádů Joshe a Billyho si nemusí závidět, střídají se v nich. Zpívají a mluví poměrně dlouhé texty, skáčou a tančí. Uznání za výkony patří rovněž Johaně Gazdíkové a Evě Jedličkové, Tereze Martinkové a Viktórii Matušovové, Robertu Jíchovi a Jiřímu Machovi a všem dalším. Režisér Gazdík využívá nejen temperament účinkujících; také nápaditou scénu Emila Konečného, projekce Petra Hlouška a bohaté světelné efekty Davida Kachlíře. Střízlivé kostýmy vytvořila Eliška Ondráčková Lupačová, hraje 35členný orchestr vedený Danem Kalouskem nebo Jakubem Žídkem.

    Bylo by chybou nekoupit si před představením brožurku k inscenaci. Dozvíte se podrobnosti, jak celý muzikál vznikal, o původním filmu, o kouzelném automatu a především o tvůrcích. Z oslovených osmi dospělých účinkujících všichni odpověděli, že měli dětství skvělé, krásné, hodně krásné, moc hezké, nádherné, úžasné, barevné, hravé. Nikdo neřekl nic záporného, možná i proto mohou hlavní protagonisté ze sebe toho tolik dnes vydávat.

JAN TROJAN


Eva Jedličková jako Paní Baskinová a Josef Gazdík, jenž s bratrem Adamem alternuje v postavě Joshe Baskina a Billyho Kopeckiho. (Foto: archiv Městského divadla Brno)