Andy Warhol je na Špilberku

14.02.2016 15:05

    Ikonický malíř, jehož stvořila americká pop kultura – a který stvořil ji – má poprvé výstavu v Brně. Do prostor hradu Špilberk se dostala výstava s názvem „V hloubi mé zahrady“, která současně evokuje zdáli přicházející jaro. Až do 1. května 2016 jsou tu k vidění díla zejména tvorby 60. let. Galerie GOAP, reprezentovaná kurátorem Miroslavem Houškou, zapůjčila pro brněnskou výstavu na dvě stě exponátů.

    Výstava se jmenuje se podle jeho rané série kreseb z roku 1956. Barokní andílci tančící s vílami ještě v České republice nebyli. Jsou to kolorované kresby z doby, kdy Andy Warhol teprve začínal jako reklamní kreslíř. Na výstavě je i Zlatá kniha Andyho Warhola, kterou vytvořil ve spolupráci s matkou Julií. Z edice Sunday B. Morning jsou tu především proslulé portréty Marilyn Monroe, ale také konzervy polévek Campbell’s, nebo z edice Carnegie Museum of Art Flowers, nebo šest portrétů Warholových koček. Výstava mapuje Warholovu třicetiletou tvorbu, je tu možné vidět i jedno z jeho posledních děl z roku 1986, St. George & the Dragon.

    Ve výstavě nechybějí ani další Warholovy ikonické práce: portréty Johna Lennona, Micka Jaggera, Arethy Franklin, Mao Ce-tunga a jiných. Warholovu tvorbu pro hudební svět tu zastupují obaly na LP. Ve sbírce autentických obalů lidé najdou třeba zip u kalhot na Sticky Fingers od The Rolling Stones nebo zralý banán na debutu The Velvet Underground & Nico, který Warhol současně produkoval.

    Andy Warhol je tu představen jako typický produkt americké popkultury. Dítě rusínských rodičů, kteří přesídlili v době krize do Ameriky za obživou, velmi silně emotivně vnímal svět kolem sebe a měl potřebu ho nějak reprodukovat. Studoval komerční designovou tvorbu na Carnegieho technologickém institutu v Pittsburghu. Po přestěhování do New Yorku pracoval jako ilustrátor časopisů a designer reklamních materiálů. Maloval typické americké produkty a portrétoval známé osobnosti, které stejně jako on reprezentovali americkou společnost – Marilyn Monroe, Elvis Presley či Elizabeth Taylor. Zobrazováním typických věcí své doby, jako jsou dolarové bankovky, celebrity, značkové produkty či obrázky z novinových útržků, rozpoutal uměleckou revoluci. Jeho práce se staly nejen kontroverzní, ale především populární. Na výstavě je možné je vidět, stejně jako téměř 40 návrhů na LP desek, které vytvořil.

    Andy Warhol je osobností, která plně odráží kulturu doby, ve které žil. Ať se jeho tvorba někomu líbí, či nelíbí, je tu a reprezentuje dobu, která se nesmazatelně vtiskla do kultury celého světa. Americkou popkulturu. Je to tvorba svébytná a nezaměnitelná. A proto je dobré ji vidět.

KARLA HOFMANNOVÁ

 

Foto: Miloš Strnad a Bořivoj Hájek