Přijďte v sobotu 1. listopadu 2014 oslavit Halloween

Zoologická zahrada Brno se připravuje na zimu

31.10.2014 08:10

    Zoologická zahrada Brno bývá na podzim nádherně barevná. Pravidelní návštěvníci vám potvrdí, že podzimní procházky po areálu zoo – pokud právě svítí sluníčko – skýtají nevšední, velice příjemné zážitky. První kroky těch, kteří sem přišli po delší době poprvé, většinou směřují do nedávno otevřené Africké vesnice. Hned poté zamíří do voliéry orlů bělohlavých a průchozí expozice klokanů. Pracovníci Zoo Brno letos vykonali veliký kus práce. Je to znát na každém kroku. Další záměry už jsou na papíře. Bude-li dostatek finančních prostředků, můžeme se těšit na nové expozice a další úpravy.

    Zatímco návštěvníci si pochvalují podzimem vybarvenou Mniší horu, ošetřovatelé mají nyní spoustu starostí. Je třeba změnit krmné dávky pro zvířata, přejít ze zeleného krmení na sušené. Spolu s tím se mění i nutriční hodnota krmných dávek. Například samici ledního medvěda se během dvou podzimních měsíců sníží hodnota krmné dávky ze 17 tisíc kilokalorií na pouhé 3 tisíce kilokalorií. Podobný stravovací cyklus mají i medvědi kamčatští. Jinak je tomu u afrických kopytníků, kde je pokles nutriční hodnoty mnohem menší. „Snažíme se co nejvíce napodobit podmínky v přírodě, to znamená, že během léta zvířata dostávají pestrou zelenou stravu, nabírají na síle i energii, kterou pak postupně čerpají po celou zimu. Na podzim je větší podíl sena, část mrkve nahrazuje řepa,“ říká ředitel zoo Martin Hovorka.

    Součástí podzimní přípravy je i technické zabezpečení zahrady a příprava prostor pro zazimování zvířat. Je nezbytné zkontrolovat vyhřívané přívody vody u jelenů milu, sobů, bizonů i dalších sudokopytníků. U ptáků, plazů a ryb se stravovací pravidla v souvislosti s ročním obdobím nemění. Podzim v zoo však přináší i jiné starosti. Sami to znáte – ze stromů neustále padá listí, pořád musíte něco zametat, a za pár hodin už to není znát…

Do zoo přijeli Chip a Dale

    Na Mniší horu se v říjnu nastěhovali noví obyvatelé – čipmankové východní (Tamias striatus), slavní hrdinové kresleného seriálu Chip a Dale. Brněnská zoo získala několik jedinců od soukromého chovatele. Tato zvířátka s typickým huňatým ocasem a velkými lícními torbami žijí samotářsky. V doplňkové expozici u nové orlí voliéry proto najdete pouze jednoho ročního samečka, ostatní jsou zatím v zázemí zahrady. Od února do května a poté ještě od června do srpna bude malému samotářovi dělat společnost samička.

    Čipmankové žijí v jihovýchodní Kanadě a v severovýchodní části USA. V zimě tito savci hibernují. Nevytvářejí však tukové zásoby na těle, jídlo si schovávají na různých místech, v průběhu zimního spánku se několikrát probudí a zásoby pojídají. V péči člověka se dožívají až devíti let. Kurátorka savců Miroslava Friedman nám vysvětlila, že čipmanky východní bychom našli pouze v několika zoologických zahradách v Anglii, jejich odchovy jsou velmi vzácné. „Samičky jsou březí jeden měsíc, rodí se většinou 4 až 5 mláďat. Budeme tedy doufat, že v novém prostředí umělé sekvoje se jim bude líbit a podaří se nám také odchovat mláďata,“ dodává. Kromě čipmanka najdete v této části zoologické zahrady i skunka pruhovaného a samičku urzona kanadského.

S dýněmi a tajemnými postavami

    Sobota 1. listopadu 2014 bude v Zoologické zahradě Brno zábavná, ale i trochu strašidelná – bude totiž ve znamení dýní a halloweenských masek. Čtyřhodinový program začne v 16 hodin, pokladny budou pro tentokrát otevřeny za normální vstupné až do 18 hodin. Zájemci o soutěž dostanou zdarma halloweenské dýně v dolní části zahrady u točny zoovláčku. V 17 hodin začne strašidelná stezka zahradou, na níž se lidé setkají se záhadnými postavami, ale také se zvířaty, například medvědy kamčatskými, pandami červenými, velbloudy, lemury či plameňáky. V Africké vesnici ochutnají dýňové speciality. Na závěr bude na pódiu u Dětské zoo vyhlášeno a odměněno deset nejkrásnějších a nejstrašidelnějších dýní. Milým dárkem pro všechny jistě bude ohňová show v podání Dua In Flamenus.

    Pokud nestihnete Halloween, můžete se o týden později zúčastnit Lampionového průvodu, který v brněnské zoo „odstartuje“ novou tradici – návštěvníci se formou hry připraví spolu se zvířátky na zimní období. Zájemci si vlastnoručně vyrobí lucerničku ze zavařovací sklenice (za poplatek 30 Kč). A pro úplnost ještě dodejme, že na neděli 30. listopadu je připraveno tradiční Rozsvícení vánočního stromu pro zvířátka. Vítejte v Zoo Brno!  (jbo)

 


Čipmank východní. – Vyfotografovat tohoto malého neposedu nebylo jednoduché. Z několika desítek záběrů se povedly – s přivřením oka – snad jen tři nebo čtyři. Po návštěvě v Zoo Brno už je nadmíru jasné, proč si hrdinové seriálu Chip a Dale říkali Rychlá rota.

Foto: Jaroslav Bobek