Našli jste zvíře v nouzi? Nesahejte na ně, volejte 702 137 837

Zoologická zahrada Brno má opět záchrannou stanici

30.01.2015 08:35

    Po necelých čtyřech letech obnovuje svou činnost záchranná stanice při Zoologické zahradě Brno. V rekonstruovaném areálu v Jinačovicích se od pondělí 2. února 2015 postarají o zraněná zvířata či opuštěná mláďata z přírody. Hlášení o nálezech budou nepřetržitě přijímat odborní pracovníci na telefonním čísle 702 137 837. Stanice svou činností pokrývá území v okruhu přibližně 50 kilometrů od Brna.

    „Naším cílem a posláním je postarat se o zvířata v nouzi, vrátit je zpět do přírody. Současně chceme zvýšit zájem veřejnosti o to, jak lidé zvířata ovlivňují, podílet se na omezení případů, kvůli nimž se k nám dostávají,“ říká Jana Švaříčková, vedoucí Záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Jinačovicích při Zoo Brno (tak zní oficiální název). Dlouholetá tradice byla přerušena v polovině roku 2011 na základě změny veterinárních předpisů. Vyhláška o ochraně handicapovaných zvířat při chovu totiž stanovila striktně oddělit exotická zvířata od zvířat z volné přírody.

    Pro účely záchranné stanice bylo loni opraveno a nově vybaveno pracoviště Veterinární a farmaceutické univerzity Brno v Jinačovicích. Chod stanice zajistí čtyři zaměstnanci a veterinární lékař, do budoucna lze počítat i se součinností s odchytovou službou. V novém zařízení jsou prostory pro péči o zvířata s karanténou, místnosti pro intenzivní péči, ošetřovna a přípravna krmiv, místnost pro ekologickou výchovu i zázemí pro zaměstnance, ve venkovním areálu je pak k dispozici i čtrnáct voliér a výběhů. Stanice má také vozidlo s odchytovými pomůckami.

Poznej zoo z druhé strany

    Programu „Poznej zoo z druhé strany“ se po půl roce od zahájení kampaně pravidelně účastní 36 dobrovolníků. Zapojují se do chodu zahrady, pomáhají s každodenní péčí o zvířata, při akcích pro veřejnost a nevyhýbají se ani těžké práci. Odpracovali už 1 500 hodin. Najdeme mezi nimi zástupce všech věkových kategorií i různého vzdělaní. Převažují ženy a lidé z Brna či blízkého okolí, několik nadšenců do zoo dojíždí i z jiných regionů. Dobrovolnictví je běžnou součástí mnoha zahraničních zoologických zahrad. Program je stále otevřený, může se do něho přihlásit každý, kdo se rozhodne vyplnit svůj volný čas dobrovolnickou činností. Stačí napsat dotaz na e-mail slovakova@zoobrno.cz.

Nové naděje letošní sezony

    Do brněnské zoo přibylo v minulých dnech několik nových obyvatel. Tisková mluvčí Monika Brindzáková je označila za naděje letošní sezony. Stejně o nich mluví i ředitel Martin Hovorka. Takže to zrekapitulujme. Velkou nadějí pro zkvalitnění chovu je nepochybně samec vlka arktického, který na Mniší horu přicestoval – podobně jako samice losa evropského – z Dánska. Dva samci surikat a samec nosála pocházejí z Německa, samec klokánka králíkovitého dorazil až z USA.

    „Výběh vlků je nyní rozdělen na dvě poloviny. V jedné zůstává část staré skupiny, v druhé bude spojíme nového dvouletého samce se dvěma mladými samicemi z původní smečky,“ vysvětluje ředitel zoo. „Nová samice losa evropského bude spojena s naším mladým samcem, a v budoucnu plánujeme ještě transporty dalších dvou samic.“ Tento druh losa je náročný na pohyb, potřebuje větší prostory, pro což jsou v Brně vytvořeny vhodné podmínky. Významnou posilou pro chov budou i dva noví samci surikat. „Stávající skupina se nerozmnožovala. Vzhledem k tomu, že tato zvířata si návštěvníci velmi oblíbili, budeme doufat v úspěšnost nové surikatí rodiny,“ dodává Martin Hovorka.

    Řeč byla také o Satu – samici tygra sumaterského, která se právě procházela ve výběhu za skleněnými přepážkami restaurace U Tygra. V nejbližší době by se měla spojit s Dandysem, který do Brna přicestoval před rokem z varšavské zoo. Satu je v ideálním reprodukčním věku, v minulosti se pokoušela pářit se čtyřmi samci, bohužel bez úspěchu. Nezbývá než držet palce, aby se to tentokrát podařilo.  (jbo)

 

Samice tygra sumaterského Satu nám nejprve předvedla hru s míčem a poté se vrhla na maso, které jí ošetřovatel vtipně ukryl do kartonové krabice.

Foto: Jiří Smutný