Zoo přibližuje také domácí faunu

30.05.2019 20:30

    Žijí tu s námi, tak nazvali v brněnské zoologické zahradě na Mniší hoře novou expozici. Otevřena je od soboty 1. června, leží na samém začátku pěší trasy a je zaměřena výhradně na domácí zvířata. Není velká, na 220 metrech čtverečních nabízí několik druhů ptáků, kteří žijí na jižní Moravě, dále ještěrky zelené a také jezevce. I když právě u tohoto tvora bude záležet na štěstí, většinou je přes den zalezlý, takže ho časem třeba budeme pozorovat prostřednictvím kamery.

    „Chceme ukázat nejen domácí, ale také zvířata, která se u nás již aklimatizovala,“ řekl ještě před otevřením ředitel Zoo Brno Martin Hovorka. Takže vedle zvířat ze všech koutů světa nám zoologové nabízejí možnost vidět zblízka tuzemské tvory, které možná pořádně ani neznáme. Ptačí říši zastupují zvonek zelený (Carduelis chloris), čížek lesní (Carduelis spinus), strnad obecný (Emberiza citrinella) a holub hřivnáč (Columba palumbus). Zmíněný jezevec lesní (Meles meles) je ve volné přírodě poměrně obtížně pozorovatelný druh a ještěrka zelená (Lacerta viridis) je krásně zbarvená a někdy se nechá docela dlouho lidmi pozorovat. Ředitel slibuje, že postupně budou přidávat ještě další druhy menších ptáků a plazy.

    Vážnější zájemci najdou v domku uprostřed expozice informační panely s QR kódy a v budoucnu tam bude umístěna velká nástěnná mapa Jihomoravského kraje s vyznačením chráněných lokalit a s podrobnějšími informacemi. Lidi by to mělo motivovat k návštěvě takových míst.  (tr)

 

Ještěrka zelená je největší ze čtyř druhů ještěrek České republiky, dorůstá délky až 40 centimetrů. Vyskytuje se jen v nejteplejších oblastech země. Je chráněna zákonem jako kriticky ohrožený druh. (Foto: Jaroslav Bobek)