Zoo Brno má nové přírůstky

27.06.2013 17:35

    K nejsledovanějším novým obyvatelům brněnské zoo patří samička žirafy síťované. Má už tři týdny a přes počáteční potíže s kolenními klouby předních končetin se jí už daří dobře. Po narození byla slabá a dělalo jí problémy postavit se na nohy a chovatelé ji museli přikrmovat rozmraženým kravským mlezivem. Brzy se ale naučila přijímat potravu od matky a postupně nabírá na váze i na síle. Je hravá, plná energie a pod pečlivým dohledem matky Toshy.

    V neděli 23. června 2013 se narodil sameček zebry Chapmannovy. Se svojí matkou Filou se prochází v malém výběhu a při pohledu na jeho výbornou kondici se nechce věřit, že má teprve tři dny.

    Zajímavým přírůstkem jsou i dvě šimpanzí samice, Gina a Mary, které do Brna zavítaly z Plzně. Domácí samec Fáben je sice oficiálně pořád v majetku Zoo Bojnice, ale po zhruba dvacetiletém pobytu v moravské metropoli se už považuje za Brňáka. Během posledních dvou let přišel o tři společnice a od března minulého roku žil sám. „Je vidět, že se Fáben velice těší z přítomnosti nových samic a začal se i více zvukově projevovat. Starší Gina si na nové prostředí i na nás chovatele rychle zvykla a je kontaktní. Mary se zatím kontaktu s námi vyhýbá, ale o to více se věnuje Fábenovi,“ říká brněnská chovatelka Mariana Hubíková. Chovatelé s napětím očekávají, jak bude probíhat socializace těchto tří zvířat. V Plzni byla totiž dominantní Gina, zatímco v Brně skupině šéfoval Fáben. Spojení všech tří zvířat do jedné expozice se uskutečnilo 26.6. a proběhlo v pořádku. Pro jistotu ale ještě chvíli na celou akci dohlédne chovatelka z Plzně Alena Faflíková.  (jis)

 

Vlevo: Záběr z z tiskové konference. – Vpravo: Žirafa Tosha s dcerou.

Vlevo: Zebra Fila se synem. – Vpravo: Spokojení šimpanzi.

Foto: Jiří Smutný